Kas ir ētika? Ētika ir filozofiska mācība par tikumību un morāli. Ētikas galvenās kategorijas ir labais, ļaunais, gods, cieņa, pienākums, atbildība, sirdsapziņa, laime, dzīves jēga un gribas brīvība.
Mediķa ētika skan: “Viss cilvēkam, viss cilvēka labā.”
Profesionālā ētika – vispārējās ētikas apakšnozare; speciāla teorija, kas ietver praktiskus apsvērumus, pieredzi un apceri, kā optimizēt profesionālā darba kultūru, kā gūt jēgu tajā cilvēka dzīves jomā, kam atvēlēta liela mūža daļa, proti, profesionālās lomas izpildījumā, iezīmētas profesionālās lomas saistības ar ētiskām un profesionālām vērtībām.
Šajā teikumā ir apslēpta ideāla mediķa ētikas būtība.
Kāpēc cilvēks izvēlas profesiju – mediķis? Pēc manām domām, ir viens vārds, kas lieliski atspoguļo šo mediķu izvēli, tas ir vārds - līdzjūtība. Tas ietver sevī mediķa būtību – spēju līdzi just un palīdzēt pacientiem. Ja mediķim nav tādas izjūtas, kā līdzjūtības, tad viņš nespēj būt par pilnvērtīgu mediķi. Jo tikai caur līdzjūtību mediķis izjūt vēlmi palīdzēt pacientiem. Jārēķinās ar to, ka ne vienmēr izdosies iegūt pozitīvu rezultātu, jo ir slimības, kuras nav iespējams izārstēt, bet arī šajā gadījumā ir jāprot atvieglot pacienta ciešanas un sniegt atbalstu savu iespēju robežās līdz tam brīdim, kad pacients atstāj šo pasauli. (paliatīvā aprūpe). Uz jautājumu: „Kad jūtaties vissliktāk?”, atbild Paula Stradiņa KUS ārsts – kardiologs Gustavs Latkovskis atbild: “Kad redzu, kad vairs nav izejas, kad saprotu, ka vairs nav iespējams palīdzēt un, ka vienīgais, ko var darīt – nevis ārstē, bet atvieglot ciešanas. Tad ir slikti. Pie nāves nevar pierast.” Tieši tādus mediķus var saukt par augstas morāles nesējiem. Tā ir ētika! (Morāle – uzskatu un priekšstatu, normu, ideālu un ētisko vērtību sistēma, kas regulē cilvēka uzvedību).
Vēl mediķim ir jābūt - pieklājīgam gan pret pacientiem, viņu tuviniekiem un gan pret darba kolēģiem. …