Kopsavilkums
1. Tiesnešiem saistošas ētikas normas ir nepieciešamas demokrātiskā sabiedrībā, jo tās ir fundamentāls tiesību uz taisnīgu tiesu pīlārs.
2. Izvērtējot, vai noticis ētikas normu pārkāpums, jāvadās no saprātīga vērotāja no malas pozīcijas (jāizmanto saprātīga vērotāja tests).
3. Tiesnesim piemērojamā soda samērīgums ir sabiedrības uzticēšanās tiesu varai un tiesu neatkarības nodrošināšanas un aizsardzības pamatā.
4. Atbilstoši likuma „Par tiesu varu” 13.panta ceturtajai daļai tiesneši nav administratīvi sodāmi, nevar tikt aizturēti administratīvā kārtā un par administratīvajiem pārkāpumiem saucami pie disciplinārās atbildības.
5. Latvijas Republikā kārtību, kādā tiesneši saucami pie disciplināratbildības, reglamentē Tiesnešu disciplinārās atbildības likums. Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā noteikts, ka viens no pamatiem tiesneša saukšanai pie disciplinārās atbildības ir tiesnešu ētikas kodeksa normu rupjš pārkāpums. Tiesnešu ētikas normas noteiktas Latvijas tiesnešu konferencē 1995.gada 20.aprīlī pieņemtajā Latvijas tiesnešu ētikas kodeksā.
6. Starptautiskā līmenī tiesnešu ētikas normas noteiktas 2002.gada 25.-26.novembra ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes pieņemtajos Tiesnešu uzvedības Bangaloras principos. Tie ir saistoši Latvijas Republikas tiesnešiem, taču to pārkāpums nevar būt pamats tiesneša saukšanai pie disciplināratbildības TDAL 1.panta pirmās daļas 3.punkta izpratnē. Tiesnešu ētikas komisija Bangaloras principus izmanto, intepretējot Latvijas tiesnešu ētikas kodeksa normas. Atsevišķās Bangaloras principu daļās ietverts plašāks tiesiskais regulējums un skaidrojums nekā Latvijas tiesnešu ētikas kodeksā.
…