-
Folklora
Ar šo kursa darbu vēlos apzināt folkloras izplatību un lomu mūsdienās, tās nozīmi šodienas sabiedrībā, parādīt, ka mūsu tautas krātais mantojums nav nevajadzīgs biezu grāmatu un apceru kopums, kuru pārcilā tikai dažādu pārliecību un aicinājumu dzīti cilvēki, bet gan ļoti nozīmīgs garīgo vērtību sakopojums, ne tikai Latvijas, bet arī visas pasaules kultūrā. Vēlos pierādīt, ka folklora nav tikai K.Barona biezos sējumos krātās latvju dainas, bet gan pietiekoši nozīmīga kultūras vērtība kura ieņem lielu, kaut arī nepietiekošu lomu mūsdienu pasaulē un kūltūras apritē. Pētījums radies, lai aplūkotu seno folkloru no mūsdienu filozofu viedokļa, vēroju tā laika cilvēku izjūtas no mūsdienīgu zinātnieku redzes viedokļa, kā arī atklāju to, ka apcerētas ļoti daudz tādas problēmas, kuras savu sāpi saglabā vēl šodien.
Šajā kursa darbā lūkojos uz folkloru ar dzejnieka I.Ziedoņa acīm, atklāju viņam nozīmīgās norises un parādības, kas saistās ar Latviešu folkloru, galvenokārt dainām. Es centos parādīt cilvēkus, kuri līdz mūsu dienām rūpējas par folkloras saglabāšanos un tās pasniegšanu mūsdienu sabiedrībai tā, lai tā iegūtu atzinību arī šodien un nākamajās paaudzēs. Svarīgi bija parādīt veidus kā tas tiek darīts un ar kādu modernisma pieskaņu senās vērtības tiek pasniegtas šodien.
1.nodaļa
Tautasdziesmas un folklora Vairas Vīķes- Freibergas skatījumā
Vaira Vīķe- Freiberga ir dzimusi Rīgā 1937.g 1. decembrī, mācības sākusi latviešu bēgļu nometnē Vācijā.17 gadu vecumā ieguvusi doktores grādu eksperimentālajā psiholoģijā. Vēlāk mācījusies Monreālā, pašlaik ir Latvijas Zinātņu akadēmijas locekle un Kanādas Zinātņu akadēmijas goda locekle.Viņa ir sarakstījusi vairākus simtus dažādus referātus par psiholoģiju, folkloru, literatūru un pedagoģiju, kurus lasījusi daudzās pasaules valstīs, kā arī uzrakstījusi divas zinātniskas grāmatas.
“Ideja spodrināt Latvijas tēlu man bijusi kopš jaunām dienām” tā saka pati autore 1.
Vaira Vīķe- Freiberga ir Kanādas latviete, kura ir strādājusi Monreālas universitātē un aizgājusi agrā pensijā ar mērķi pētīt latviešu kultūru un vispār spodrināt Latvijas tēlu pasaulē, izveidojusi Latvijas institūtu, kurš darbojas Zinātņu akadēmijas paspārnē.
Dainas un latviešu folkloru kopumā Vaira Vīķe- Freiberga uzskata par sava veida hobiju: “Jo dziļāk es dainās eju iekšā, jo saprotu, ka šajā laukā ir tik daudz darāmā, ka tas vienam cilvēkam nav paveicams.Ja esi šo ceļu sācis, vairs nevar apstāties.”2…
Secinājumi. 1.Tautas krātais folkloras mantojums ir svarīgs pamats mūsdienu literatūrai. 2.Vaira Vīķe- Freiberga ir K. Barona darbu turpinātāja mūsdienīgā veidā. 3.Vairas Vīķes- Freibergas darbs folkloras apkopošanā un izpētē ir liels ieguldījums Latviešu literatūras attīstībā un senās folkloras pētniecībā. 4.Dzejnieks I. Ziedonis savos darbos parāda tautasdziesmas spēku un palīdz šodienas lasītājam sajust saikni ar pagātni. 5.I. Ziedonis izmanto folkloras materiālus par pamatu saviem darbiem, un ievij tajos gadsimtos uzkrāto pieredzi. 6.Folkloras ansambļi vāc un popularizē latviešu tautasdziesmas, tādējādi neļaujot tām izzust no tautas atmiņas. 7.Folkloras kopa “Skandenieki” tautai rāda tīru folkloru, kāda tā bijusi laikā, kad radusies. 8.Postfolkloras grupa “Iļģi” folkloru nedaudz modernizē, tādējādi padarot to vieglāk uztveramu. 9.”Jauns Mēness” ir ne tikai folkroka, bet arī Latvijas roka leģenda. 10. Sky Forger ir jaunu puišu savienība, kura folkoru apvienojusi ar tik modernu mūzikas stilu kā smagais metāls.
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Latviešu folklora pirmsskolas vecuma bērnu estētiskajā audzināšanā
Реферат для университета43
-
Ieskats Janīnas Kursītes devumā latviešu folklorā
Реферат для университета5
Оцененный! -
Velna tēls latviešu folklorā
Реферат для университета3
-
Tautasdziesmu žanrs latviešu bērnu folklorā
Реферат для университета17
Оцененный! -
Personvārdi latviešu folklorā
Реферат для университета8