Pasaulē pirmajā kino seansā, kas notika 1895.gada 28.decembrī, brāļi Luī un Ogists Limjēri Parīzes kafejnīcā “Grand cafē” 33 skatītājiem demonstrēja 20 min. īsmetrāžas filmu programmu: reportāžas Strādnieku iznākšana no fabrikas ,Vilciena pienākšana Sjotas stacijā, komēdijas žanrā risinātu sižetu Aplietais laistītājs ar aktierspēles elementiem, skatu filmu Jūra. Ar šo seansu aizsākās ne vien franču, bet arī pasaules kino vēsture. Luī Limjērs apkopoja savu priekšteču – Ž. Diboska, E.Ž. Marē, Ž. Demenī, E.Reno sasniegumus kino tehnikas izveidē, viens no pirmajiem saskatīja kino lielās iespējas kultūras dzīvē un notikumu dokumentēšanā un organizēja kino hronikas uzņemšanu dažādās valstīs, taču pats savu izgudrojumu uzskatīja par nekomerciālu un neparedzēja tam nākotni.
Luī Limjērs (Lumiere)(1864.gada 5.oktobris – 1948.gada 6.jūnijs) ir franču režisors, kurš kopā ar brāli Ogistu Limjēru izgudroja projekcijas aparātu un uzņemšanas kameru (patents 1895), viens no pasaules kinematogrāfijas radītājiem. Limjēra operatori dažādās zemēs uzņēma nelielas hronikas, kuras pēc tam demonstrēja visā pasaulē. Pavisam uzņēmis apmēram 40 filmu. No 1898.gada Limjērs pievērsās galvenokārt kino aparātu ražošanai. Francijā ir nodibināta L.Limjēna prēmija, ko ik gadu piešķīra labākajai dokumentālajai filmai.
Ievērojama nozīme filmēšanas tehnikas attīstībā un kino kā mākslas radīšanā bija Ž. Meljesam, kas nodibināja vienu no pirmajām kino studijām pasaulē un ar savu darbību aizsāka režisora profesiju kinematogrāfijā.…