Ievads
Veselības psiholoģijas redzes lokā ir tie cilvēku izturēšanas veidi, kas saistās ar veselību, kā arī veselības un slimības psiholoģiskie aspekti visa mūža laikā. Veselības psihologi pētī, kādi izturēšanas veidi veicina veselību un labu pašsajūtu, kā nepieļaut slimību un hronisku veselības traucējumu rašanos un kā izturēties gadījumos, ja radušies veselības traucējumi. Veselības psihologi sniedz nozīmīgu ieguldījumu plašākajai starpdisciplīnu nozarei – biheiviorajai medicīnai, kura ietver zinātniskos pētījumus un izglītību un uzmanības centrā izvirza izturēšanās veida sakarību ar veselību un slimību, kā arī attiecīgās fizioloģiskās problēmas. Tādejādi par jautājumiem kļūst: kā vislabāk izprast psihes un ķermeņa savstarpējās attiecības, kā cilvēka izturēšanās ietekmē viņa veselību, kā organisms aizsargājas pret slimībām, kā stress iespaido veselību.
Saskaņā ar biomedicīnisko modeli psihe un ķermenis funkcionē katrs par sevi, tas ir, pastāv psihes un ķermeņa dualitāte. Šis modelis apgalvo, ka slimību iespējams izskaidrot tikai ar norisēm dažādos orgānos, neņemot vērā psihi un tas ietekmi uz slimību.
Vēlāk Zigmunds Freids parādīja, ka cilvēka psihe spēj neapzinātu psiholoģisku konfliktu pārvērst fiziskā simptomā, kas simbolizē attiecīgo konfliktu, kaut gan nekādas fizioloģiskas pārmaiņas organismā nerodas.
…