Neviens uzņēmums nevarētu pilnvērtīgi eksistēt, darboties un pilnveidoties, ja tam nebūtu savs grāmatvedis – cilvēks, kurš atbild par uzņēmuma visu skaitlisko informāciju. Labs grāmatvedis vienmēr cenšas atrast sakarības starp uzņēmuma saimniecisko darbību un finansiālo rezultātu, tādējādi palīdzot uzņēmuma vadībai pieņemt lēmumus, kas nodrošinātu uzņēmuma izaugsmi.
Grāmatvedībā ir dažādas metodes, ar kuru palīdzību iespējams daudzpusīgi un pilnīgi pierakstīt visus uzņēmuma saimnieciskās darbības procesus. Grāmatvedības bilance ir pats svarīgākais grāmatvedības metodes elements. Tā ir divdaļīga tabula, kuras vienā daļā, ko sauc par aktīvu, ir parādīti visi uzņēmuma īpašumā esošie līdzekļi, bet otrā daļā, ko sauc par pasīvu – šo līdzekļu izveidošanās avoti. Līdzekļus un to avotus bilancē rāda tikai naudas izteiksmē. Un tā kā līdzekļi vienmēr ir vienādi ar to finansēšanas avotiem, tad abas bilances daļas vienmēr ir līdzsvarā t.i. aktīvam vienmēr jābūt vienādam ar pasīvu.
Bilance dalās sīkākās daļās, kuras sauc par posteņiem. Katrā bilances postenī ir apvienoti dati par ekonomiski vienveidīgiem uzskaites objektiem.
Uzņēmumos ik dienu norisinās dažādi saimnieciskie procesi, piemēram tiek saņemtas izejvielas, atmaksāts bankas kredīts, darbiniekiem izmaksātas algas utt. Šī kursa darba mērķis ir izpētīt, kādā veidā bilancē tiek atspoguļoti saimnieciskie darījumi un kā tie ietekmē bilances kopsummu:
1)aplūkot bilanci sīkāk, raksturot katru tās posteni;
2)izpētīt, kādu ietekmi uzņēmuma saimnieciskie darījumi atstāj uz bilanci;
3)apskatīt SIA „Kļavas lapa” bilanci un parādīt, kā tā mainās uzņēmuma saimniecisko darījumu rezultātā.
Bilance ir pārskats par uzņēmuma finansiālo stāvokli noteiktā brīdī. Bilancē jāparāda atšķirība starp:
1)ilgtermiņa saistībām un īstermiņa saistībām;
2)ilgtermiņa ieguldījumiem un apgrozāmajiem līdzekļiem. [10;54]
Bilanci sastāda, izmantojot grāmatvedības datus, kuri pārbaudīti inventarizācijā.
Bilance sastāv no divām daļām – aktīva un pasīva. Faktiski bilances aktīvā un pasīvā ir parādīti vieni un tie paši uzņēmuma līdzekļi naudas novērtējumā divos atšķirīgos veidos:
aktīvā pēc sastāva;
pasīvā pēc finansēšanas avotiem.[8;24]
Līdz ar to var secināt, ka bilances abām daļām vienmēr jāatrodas līdzsvarā t.i. jābūt vienādām.
Ir vairāki gadījumi, kad uzņēmumiem bilance ir jāsastāda obligāti:
1)uzsākot uzņēmuma darbību (sākuma bilance);
2)izbeidzot uzņēmuma darbību (slēguma bilance);
3)reorganizācijas gadījumā (ārkārtas bilance);
4)katra pārskata gada beigās.[1] …