Šajā darbā vēlējos izpētīt J.Galtunga un M.Ruge piedāvāto starptautiskās ziņu plūsmas modeļa darbību, piemērojot to empīriskajiem datiem. Par pamatu izmantota informācija par Gruzijas un Krievijas konflikta atspoguļojumu lielākajos Latvijas drukātajos medijos („Diena” – latv.val. un „Час” – kriev.val.) no 15.04.2008 līdz 30.04.2008.
Darba ievaddaļā sniegts metodes apraksts un modeļa darbības teorētiskais pamatojums, otrajā daļā savukārt sniegts ieskats starpvalstu konflikta būtībā un veikta mediju kontentanalīze. Darba beigās izdarīti secinājumi un rezumēti iegūtie rezultāti.
1. Pasaules sistēmteorija un vārtu sargāšanas (gatekeeping) modelis
Saskaņā ar H.Moulanas skaidrojumu, starptautisko ziņu plūsmas saturu ietekmē divi faktoru veidi – gan apstākļi ārpus medija, gan arī iekšējie medija faktori. Pētījumi šajā nozarē ietver gan transnacionālo aktoru lomas izpēti, gan starptautisko ziņu reportieru izvietojuma un pārvietošanās izpēti, gan kultūras, ideoloģijas, likumdošanas un tehnoloģiju faktorus. 1
Moulana arī sniedz trīs galvenos ziņu plūsmu modeļu hipotēzes, kuru pamatā ir globālās telpas sadalīšana reģionos. Daži reģioni ir vairāk attīstīti, citi mazāk, tie savā starpā apmainās ar informāciju, taču informācijas apjoms, kas izplūst no centrāliem reģioniem, krietni vien pārsniedz ziņu daudzumu, ko sniedz perifērijas nācijas. …