Sievietes reproduktīvo briedumu raksturo regulārs menstruālais cikls,bet disfunkcionāla dzemdes asiņošana ir bieža sūdzība,kuras dēļ sieviete konsultējas pie ginekologa.Ar disfunkcionālo dzemdes asiņošanu ļoti bieži izpaužas endometriskie procesi.Ārstēšanas taktika atkarīga no endometrija hiperplāzijas veida un pacientes vecuma; tās mērķis ir ne tikai izārstēt pacienti,bet arī novērst recidīvus un,ja tas ir svarīgi,- padarīt iespējamu grūtniecības iestāšanos un pilnvērtīgu norisi.
Izplatība un problēmas aktualitāte.
Pēdējos gados endometrija hiperplastisko procesu izpēte nav visaptveroša, netiek analizēta patoloģija kopumā,bet liela uzmanība tiek pievērsta atševišķiem aspektiem.Tomēr šī problēma ir aktuāla,jo ir sastopama dažādos sievietes mūža periodos – no pēcmenarhes līdz perimenopauzei.Pēc dažiem literatūras avotiem sastopamības biežums ir līdz 50% sieviešu vispārējā populācijā. Perimenopauzē endometrija hiperplāzija (EH) sastopama 9,5 – 30,6% sieviešu,bet postmenopauzē - 40%. Ja endometrija hiperplāzija kombinējas ar dzemdes miomu,sastopamība pieaug līdz 76%. 54% gadījumu EH ir gadījuma atrade parastā US izmeklējuma gaitā. EH var kļūt par vēzi;daži hiperplāzijas veidi – 25 – 50% gadījumu.
Definējums.
Endometrija hiperplāzija ir labdabīgs process,kurā notiek endometrija dziedzeru un stromas proliferācija.
Ar proliferāciju apzīmē normālu endometrija šūnu vairošanos,bet par hiperplāziju runā,ja šūnu vairošanās kļūst pārmērīga.Endometrijas hiperplāzijas( EH )gadījumā tas attiecas gan uz endometrija stromu,gan uz dziedzeriem.EH var rasties jebkurā vecumā,tomēr klīniski nozīmīgākā tā ir reproduktīvā un premenopauzuālā periodā.
…