Secinājumi
1. Ir ļoti svarīgi bieži pārbaudīt D vitamīna līmeni asinīs, lai laicīgi to korektēt, jo holekalciferola trūkums var izraisīt dažādas autoimūnas slimības, rahīti vai osteoporozi.
2. Latvijā ir pieejamas analīzes D vitamīna līmeņa noteikšanai serumā, un tas palīdz pacientiem laicīgi veikt korekciju un pofilaksi.
3. Postnatālā nespecifiskā bērna rahīta prevencija ietver sevī rupīgu bērna aprūpi, gaisa vannas, svaiga gaisa uzņemšanu, ikdienas masāža, ikdienas vingrošana, dabiska barošana ar savlaicīgu korekciju, kā arī pareiza barošanas organizēšana nepietiekama mātes pienu gadījumā.
4. Specifiskā bērna rahīta prevencija sākas no otrās bērna nēdeļa vecuma, izmantojot 500 DV D vitamīna devu pirmos divus dzīves gadus, kā arī D vitamīna iecelšanai vajadzētu būt pārmaiņus ar ultravioletā starojuma kursu.
5. Profilaktiskā D vitamīna deva bērniem ir 400-600 DV dienā, bet papildus D vitamīna terapijas laikā ir nepieciešama kalcija uzņemšana 500-1000 mg dienā ar uzturu vai kalcija sāļu preparātiem.
6. Osteoporozes prevencijai nepieciešama regulārā, pietiekami intensīva kustēšanās un līdzsvara vingrojumi, kā arī ar vecumu vairāk jāuzmanās no krišanas nekā no kaulu masas blīvuma samazināšanās.
7. Osteoporozes prevencijā būtiskā nozīme ir uzturam, jo uzturs ietekme tam, kā un cik veselīgi tiks veidota pacienta kaulu masa, tāpēc uzturā jālieto augļus un dārzeņus, tāpēc ka daudzi kaulu veselībai nepieciešami elementi atrodas augu valsts produktos.
8. Holekalciferolu nevar uzglabāt uz ilgo laiku, jo ar nepietiekamu saules iedarbību tas ātri tiks patērēts, bet šodien ir daudz korekcijas iespējas, lai D vitamīna līmenis organismā būtu stabils, piemēram, dažādu D vitamīna saturošu uztura bagātinātāju lietošana.
…