4. Rezultāti
Metaanalīzē “Veterinārā homeopātija: randomizētu, placebo kontrolētu pētījumu metaanalīze.” no 18 apskatītajiem pētījumiem tikai diviem nebija interešu konflikta, vienā no tiem tika noskaidrota homeopātiskā līdzekļa profilaktiska ietekme uz cūku caureju, savukārt otrā pētījumā homeopātiskajai ārstēšanai nebija lavbēlīgas ietekmes uz liellopu mastītu, salīdzinot ar placebo [9].
Sistemātiskajā pārskatā “Homeopātijas efektivitāte mājlopiem saskaņā ar recenzētām publikācijām no 1981. līdz 2014. gadam.” 54% no apskatītajiem pētījumiem apstiprināja homeopātiskā līdzekļa efektivitāti, taču no 52 pētījumiem, 39 pētījumos tika kosntatēts neobjektivitātes risks un trūkumi. Desmit pētījumos no 18, kurus analizēja, lai iegūtu informāciju par izārstēšanās pakāpi, izārstēšanās pakāpe vispār ne bija definēta un līdzekļa efektivitāte tika novērtēta pamatojoties uz citiem kritērijiem [3].
Sistemātiskajā pārskatā “Veterinārā homeopātija: randomizētu, ne placebo kontrolētu pētījumu sistemātisks pārskats.” 16 no 20 pētījumiem bija augsts neobjektivitātes risks, bet atlikušajos četros pētījumos bija nenoteikta riska pakāpe vairākos novērtēšanas kritērijos [10.].
Secinājumi
1. Homeopātiskās zāles dzīvniekiem šķietami darbojas dzīvnieka saimnieka vai veterinārāsta neobjektīvas izvērtēšanas dēļ.
2. Neviens no apskatītajiem avotiem neliecina par to, ka homeopātija ir efektīvāka, salīdzinot ar placebo. Lai arī dažos pētījumos pierādījās homeopātijas ietekme, šos rezultātus nevar vispārināt. Homeopātijas efektiviāti nevar ne apstiprināt, ne pilnībā noliegt.
…