Pēdējā laika politiskie notikumi likuši nopietni paraudzīties uz politisko partiju “virtuvi”. Partiju programmas un ideoloģijas, kas ir tik būtiskas to normālai eksistēšanai, tiek pārkāptas īslaicīgu mērķu dēļ, līdz ar to netiek pildītas būtiskas politisko partiju funkcijas- faktiski tiek mānīti vēlētāji, kuri balsojuši par konkrētajām partijām.
Tā kā šis darbs prasa ļoti liela informācijas daudzuma analīzi, darba rakstīšanā autors ir izmantojis gan Internet resursus, gan arī pieejamo teorētisko literatūru, ieskaitot kursa konspektus.
Darba struktūra ir iekārtota tā, lai lasītājs varētu iepazīt visu apskatāmo problemātiku kopumā: darba sākumā tiks analizēts teorētiskais materiāls par politiskajām partijām un partiju funkcijām; visbeidzot tiks analizēta katras konkrētās politiskās partijas ideoloģiskā orientācija un piemēri, kuros pierādās partijas atkāpšanās no tās. Tas arī ir šī darba galvenais uzdevums.
Jāpiezīmē, ka šajā darbā galvenais uzsvars tiek likts uz 7. Saeimas vēlēšanās uzvarējušajām partijām. Šāds izpētes ierobežojums saistīts ar to, ka ir pieejams samērā mazs informācijas klāsts par pārējām partijām.
Pirms pievērsties darba galvenajam uzdevumam vēlos definēt mērķi- pierādīt, ka ideoloģijām ir būtiska loma politisko partiju darbībā un parādīt, ka ideoloģijas ietekmē politisko partiju funkciju izpildi.
Politiskās partijas, to mērķi un uzdevumi.
Politiskā partija ir iekšēji organizēta apvienība, kurā apvienojušies indivīdi ar līdzīgiem politiskajiem uzskatiem. Tā cenšas iegūstot vai vismaz ietekmējot valsts varu, sasniegt noteiktus sociālus, it īpaši politiskus mērķus. Partijām ir noteikta ideoloģija, pretenzijas uz politisko varu utt. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas atšķir partiju no interešu grupas ir tās augstā organizācija. Politiskā partija cenšas realizēt to ideju, ko viņi pārstāv valsts politikā, tās nodarbojas ar sociālo integrāciju un politisko socializāciju.
Kā redzams pēc definīcijas, tad politiskās partijas ir saikne starp sabiedrību un valsti. Manuprāt varētu izdalīt divas galvenās funkcijas, kuras jāpilda politiskajām partijām: 1) organizēt un vadīt dažāda līmeņa vēlēšanas un mobilizēt masas tajās piedalīties; 2) sabiedrības izglītošana savas ideoloģijas un politikas garā.…