Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. IIN likme un atvieglojumi, kā arī neapliekamais minimums ietekmē to, kādi ir personas gūtie ienākumi.
2. Latvijā ar katru gadu palielinās neapliekamais minimums, atvieglojumu apmērs par apgādājamiem, minimālā darba samaksa.
3. Lai gan IIN atvieglojumi būtiski samazina valsts budžeta ieņēmumus, tomēr tie ir nepieciešami, lai palielinātu Latvijas darbaspēka konkurētspēju starptautiskajā tirgū.
4. Kopējais nodokļu atvieglojumu apmērs ar gadiem ir samazinājies, ko lielākoties ietekmēja atvieglojumu izmantošanas intensitāte.
5. Jo ienākumi ir augstāki, jo vairāk ienākuma guvējs atskaita nodoklī, kā, piemēram, ja bruto ienākumi ir 1000 euro, tad IIN tiek atskaitīti 148 euro, tad, ja bruto ienākumi ir 2000 euro, tad IIN tiek atskaiīti 356,99 euro, pēc 2020.gada IIN likmēm.
6. Ja Latvijā IIN likmi samazinātu līdz 15% un neapliekamo minimumu palielinātu līdz 400 euro, tad tas būtu izdevīgi tiem ienākumu guvējiem, kuru bruto ienākumi ir zem 2000, taču nebūti izdevīgi tiem, kuriem ienākumi ir virs šīs summas.
7. Latvijā ir pieejami vairāki atvieglojumi saistībā ar apgādībā esošām personām, kas ir ļoti izdevīgi ienākuma guvējam.
8. Ienākumu guvējam, kura bruto alga ir līdz 2000 euro izdevīgāks nodokļa režīms ir Igaunijā, taču ienākuma guvējam, kura bruto alga pārsniedz 2000 euro izdevīgāks nodokļa režīms ir Latvijā.
9. 2019. gadā salīdzinājumā ar 2018. gadu pašvaldību budžetā ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu kritums, viens no iemesliem, kāpēc samazinājušies neapliekamie ienākumi, ir tas, ka no 2018. gada 1. janvāra visi izložu vai azartspēļu laimesti, kas pārsniedz 3 000 euro, tiek aplikti IIN.
…