Valsts uzdevums ir nodrošināt labāku dzīves līmeni, mieru, pamatizglītību, sociālo un personu drošību. Šim nolūkam valstij ir nepieciešami līdzekļi, kas rodas apzinīgi un godīgi maksājot nodokļus, bet valsts institūciju pienākums ir taisnīgi tos iekasēt un kopā ar sabiedrību vērsties pret ļaunprātīgiem nodokļu maksātājiem, kuri bauda valsts doto, par ko maksājuši godīgie nodokļu maksātāji. Tā kā valsts atrodas dinamikas attīstības procesā un dzīve rit ar lielām pārmaiņām, tas prasa pilnveidot un sakārtot arī nodokļu likumdošanu, pie tam – atbilstoši Eiropas Savienības prasībām.
Lai valsts efektīvāk varētu regulēt ekonomisko attīstību, ir rūpīgi jāanalizē un jānovērtē valsts nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu noteikšanas, uzskaites un kontroles kārtību.
Būtisku vietu visu nodokļu vidū ieņem iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un šī nodokļa ieņēmumi pieaug ar katru gadu, tāpēc kursa darba “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis un tā administrēšana” mērķis ir konstatēt, aprakstīt, izanalizēt un raksturot tās izmaiņas ienākuma iedzīvotāju nodoklī, kas ir notikušas pēdējos gados, ko pozitīvu tās ir atnesušas, kā arī salīdzināt mūsu iedzīvotāju ienākuma nodokli ar iedzīvotāju ienākuma nodokli citās Baltijas valstīs.
Darba struktūra ir veidota atbilstoši darba mērķim un darba uzdevumam. Darba izdevumu var sadalīt sekojošās daļās:
iedzīvotāju ienākuma nodokļa struktūra;
nodokļu maksātāji (rezidenti un nerezidenti)
algas nodoklis, konkrēti par nodokļa atvieglojumiem un neapliekamo minimumu;
nodokļa administrēšana Latvijā, iedzīvotāju ienākuma nodokļa attīstība un prognozes nākotnē;
iedzīvotāju ienākuma nodokļa salīdzināšana ar citām Baltijas valstīm.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, darbā analizēta teorētiskā literatūra par nodokļiem, IIN reglamentējošie Latvijas Republikas likumdošanas un normatīvie akti, VID Zemgales reģionālās iestādes pārskatu dati, kā arī internets.…