Secinājumi un priekšlikumi
Darba gaitā tika iegūtas sekojošas atziņas:
• Neatkarīgi, kāds nodoklis un kādā apmērā cilvēkam ir jāmaksā, tas tik un tā izraisa negatīvas asociācijas, jo kurš gan ir sajūsmā par nodokļu maksu.
Priekšlikums – spēt nodoklim rast arī labo pusi un prast to sabiedrībai prezentēt.
• Pētot nodokļa likmes no 2010. gada līdz 2015.gadam, redzam, ka tās ir palikušas sabiedrībai draudzīgākas, jo neapliekamais minimums ir audzis, atbrīvojumi tāpat, minimālā alga arī ir augusi no 180Ls jeb 256.12 eiro 2010.gadā līdz 360eiro 2015.gadā, maksājumi, kas vēršami procentos ir sarukuši, piemēram, IIN likme no algota darba, saimnieciskās darbības ienākumam 2010.gadā bija 26%, bet 2015.gadā 23%.
• Diezgan liela sabiedrības daļa izmanto iespēju atgūt pārmaksātos nodokļus, un atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem, kas ir diezgan lielā apmērā, attaisnoto izdevumu summu nosaka Ministru kabinets, no 2016.gada tā ir 215 eiro, šogad 2016. gadā var iesniegt par pēdējiem trim gadiem, bet ja mēs iesniedzam par 2015.gadu summa, ko mēs varam atgūt ir 213.43eiro.
• Veicot pētījumu par Iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzzināju, ka iesniedzot deklarāciju brīvprātīgi par attaisnotajiem izdevumiem, ka var atgūt atmaksu arī par to, ka esmu ziedojusi vai iemaksājusi pensiju fondos.
• Manuprāt, par izglītību summai, ko atmaksā pie attaisnotajiem izdevumiem vienā taksācijas gadā vajadzētu būt vismaz uz pusi lielākai, jo varbūt tas būtu kādai sabiedrības daļai kā stimuls studēt.
…