Jautājums par cilvēka tiesībām, viņa vieta sabiedrībā un tiesisko stāvokli interesē daudzus, jo visi minētie apstākļi nodrošina mūsu mierīgu un apmierinātu dzīvi. Šajā sakarībā savam referātam es izvēlējos saistītu ar vēsturi tematu “Iedzīvotaju tiesiskais statuss Senajā Romā”, jo esmu pārliecināts, ka vēstures zināšana palīdz saprast daudzas no mūsdienīgām problēmām un atrast atbildi uz vairākiem jautājumiem.
Romas vēsturei, īpaši Romiešu tiesībām ir ļoti vispārizglītojoša nozīme. Uz tām balstās valsts un tiesību teorija, tiesību filozofija un daudzas citas tiesību nozares. Jurists, kas apguvis romiesu tiesības, viegli orientējas visu to valstu tiesībās, kas balstās uz romiešu tiesību idejām, principiem un institūtiem.
Šajā darbā nav aprakstīta Romas valsts vēsture, jo pievērsu uzmanību, galvenokārt, tās iedzīvotāju stāvoklim sabiedrībā, viņu tiesiskajam statusam.
Pirms izvēlētā temata izpētīšanas ir nepieciešams noskaidrot, kas tas ir “personas tiesiskais statuss” pēc būtības. Jedziens “statuss” nozīmē fiziskas vai juridiskas personas tiesiskais stāvoklis. Iedzīvotāju tiesiskais stāvoklis, savukārt, ietver sevī gan cilvēku politiskās, gan sociālās, gan ekonomiskās tiesības. …