Secinājumi
1. Normatīvs akts ir juridisks akts, kas satur tiesību normas. Tas ir akts, kas nosaka tiesību normas, ievada tās darbībā, izmaina vai atceļ. Normatīvie akti valstī nodrošina likumības režīmu, tādēļ tie jāizstrādā precīzi un rūpīgi, lai viens otru nedublētu un nebūtu pretrunīgi.
2. Normatīvie akti jānoformē dokumentālā formā, vienlaicīgi ievērojot visas izstrādāšanas un noformēšanas prasības, lai dokuments iegūtu juridisku spēku. Dokumentu izstrādājot, amatpersonai jāņem vērā savas pilnvaras, kas izriet no personas tiesībspējas, rīcībspējas, kā arī kompetence, kas atbilst likumos, Ministra kabineta noteikumos, konkrētās organizācijas statūtos vai citos reglamentējošos aktos noteiktajam.
3. Normatīvam dokumentam jāatbilst valsts konstitūcijai un jābūt saskaņotam ar esošo normatīvo aktu sistēmu.
4. Ārējie normatīvie akti ir Satversme, likumi, Ministru kabineta noteikumi, pašvaldību saistošie noteikumi un Latvijai saistošie starptautiskie līgumi. Tie ir saistoši visām juridiskajām personām un privātpersonām.
5. Iekšējie normatīvie akti ir visi tiesību akti, kurus izdevis publisko tiesību subjekts ar mērķi noteikt savas vai sev padotas institūcijas iekšējās darbības kārtību vai izskaidrot kāda ārējā normatīvā akta piemērošanas kārtību.
6. Līdz ar Latvijas pievienošanos ES, paralēli nacionālajai tiesību sistēmai pastāv arī ES tiesību sistēma, tāpēc pareizai ES un nacionālo tiesību harmonizācijai nepieciešams ievērot ne tikai Latvijas, bet arī ES tiesību aktu hierarhiju un tiesību sistēmas īpatnības.
…