7. MAGMATISKO UN METAMORFO IEŽU STRUKTŪRA
Iežu struktūra: iežu makroskopiskās uzbūves īpatnību kopums, ko nosaka iezi veidojošo minerālu kristalizācijas pakāpe, minerālu graudu lielums, forma un iezi veidojošo sastāvdaļu attiecība.
Pilnkristāliskas struktūras iežu veidošanās parasti notiek, magmai lēni atdziestot un kristalizējoties dziļumā. Jo ilgāk šis process notiek, jo lielāki minerālu graudi paspēj izveidoties. Ja magma atdziest ātri, tad rodas ļoti daudz tuvu izvietotu kristalizācijas centru, ap tiem veidojas minerālu kristāli, kas traucē cits citam augt un sasniegt lielākus izmērus. Pilnkristāliskas struktūras ieži var būt ar vienmērīgi graudainu vai nevienmērīgi graudainu struktūru.
Slēptikristāliskas (blīvas) struktūras iežu veidošanās parasti notiek, magmai strauji atdziestot un sacietējot, tāpēc kristalizācijas procesā veidojas sīki, ar aci neredzami minerālu kristāli.
Puskristāliskā struktūra: magmai atdziestot vidēji ātri, veidojas ieži, kas sastāv no stiklainas pamatmasas un tajā ieslēgtiem gaišākas krāsas kristāliskiem graudiem.
Stiklaina struktūra: ja magma atdziest un sacietē tik strauji, kakristalizācijas gaitā veidojas ļoti sīki, mikroskopiski minerālu kristāli, tad rodas amorfi ieži ar stiklainu struktūru, kas atgādina tehnisko stiklu ar raksturīgo gliemežnīcas lūzumu.
…