1. ILGTERMIŅA NEMATERIĀLIE IEGULDĪJUMI
38.STARPTAUTISKĀ GRĀMATVEDĪBAS STANDARTA SKATĪJUMĀ
Atsevišķās uzņēmējdarbības nozarēs arvien lielāku nozīmi iegūst nemateriālie aktīvi (NA), tomēr finansu grāmatvedības uzskaitei Latvijā nav pietiekamas un vienotas teorētiskas bāzes. Zinām, ka NA aptver īpaša veida kapitalizētas izmaksas, kas pēc sava ekonomiskā satura atbilst nākamo periodu izmaksām :
- kuras saistītas ar pētniecības programmām vai izdevumiem jaunu produkcijas veidu radīšanai, kvalitātes uzlabošanai vai tehnoloģijas procesa pilnveidošanai, kā arī jaunas tehnoloģiskās iekārtas palaišana un novadīšana līdz plānotajai jaudai;
- par samaksu iegūtās koncesijas, licences, tirdzniecības zīmes, datoru programmas un līdzīgas tiesības;
- uzņēmuma nemateriālā vērtība, ja īpašnieks nodod kā līdzdalību viņam piederošu jau darbojošu uzņēmumu vai tā daļu, vai arī, ja uzņēmums vai tā daļa ir pirkti.
Viens no Latvijai aktuāliem standartiem, ko Finansu grāmatvedības standartizācijas tehniskā komiteja tuvākajā laikā ir paredzējusi sagatavot, ir standarts, kas regulē NA uzskaiti, kurā tiks ievēroti visi starptautiskā standartā noteiktie NA uzskaites pamatprincipi.
LR grāmatvedības izstrādāšanu, pieņemšanu un SGS adaptēšanu un reģistrēšanu reglamentē Standartizācijas likums. 38.SGS aizstāj 4.SGS “Nolietojuma uzskaite” attiecībā uz NA un 9.SGS “Pētniecības un attīstības izmaksas”.
38.Starptautiskais grāmatvedības standarts (SGS) nemateriālos aktīvus definē – “NA ir identificējams nenaudas aktīvs, kam nav fiziskas formas un kas tiek turēts izmantošanai ražošanā vai preču vai pakalpojumu piegādē, iznomāšanai citām personām vai administratīviem mērķiem [5,51].
NA uzskaites posteņos parādās kā fakts, ka grāmatvedībā uzskaitītās koncesijas, patenti, licences, tirdzniecības zīmes un līdzīgas tiesības ir iegādātas par attiecīgu samaksu. Tas neļauj uzņēmumam kapitalizēt tādus specifiskus līdzekļus, kurus izveido no attiecīgām naudas līdzekļu izmaksām [9,39].
…