Ievads
Tradicionālo enerģijas veidu (ogles, nafta, dabasgāze, kūdra u.c.) izmantošana rada kaitējumu apkārtējai videi, piemēram, izraisa siltumnīcas efektu, skābos lietus u.c, tādēļ pasaulē arvien lielāku popularitāti iegūst ekoloģiski tīri un neizsmeļami enerģijas avoti (biokurināmais, hidroenerģija, saules enerģija, vēja enerģija). Tiek radītas arī dažādas pētniecības programmas, kā piemēru Latvijā varētu minēt Valstiskas nozīmes pētniecības programma " Biodegvielas ieguves tehnoloģija un tās realizācijas iespējas Latvijā " iecerēta kā attiecīgas nacionālās programmas pirmsākuma posms, kas veltīts zinātniski tehniskām izstrādēm sakarā ar degvielas metanola, biodīzela un biogāzes ieguvi Latvijas apstākļos no lauksaimniecības izejvielām un ražošanas atkritumiem. Nacionālās programmas realizācija plānota laika posmā no 2000. līdz 2010. gadam un paredz šinī laikā radīt šādas ražošanas jaudas (Nacionālās programmas projekts, 1996):
Bioetanolam 44.000 t/gadā
Biodīzelim 58.000 t/gadā
Biogāzei 169,8 milj. m3/ gadā
Būtiskas korekcijas Nacionālajā biodegvielas programmas projektā ļauj izdarīt Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtā veiktie tehniski —ekonomiskie pētījumi par metanola ieguvi no lauksaimniecības izejvielām, izmantojot jaunāko ASV izstrādāto un R.Katzena firmas piedāvāto absolūtā metanola tehnoloģiju, vienlaicīgi to iekļaujot vienotā agro - rūpnieciskajā kompleksā. Rezultātā Latvijā agrāk paredzēto 11 nelielo rūpnīcu ar jaudu 4000 t/gadā, vietā iespējams projektēt 2 lieljaudas uzņēmumus, no kuriem viens izvietots Kurzemes - Zemgales zonā, bet otrs Vidzemes - Latgales. Šāda pieeja ļauj uz pusi samazināt investīcijas un būtiski pazemināt produkta pašizmaksu Ļoti nozīmīga ir spirta šķiedena utilizēšanas problēma. Katzena firmas tehnoloģija paredz no šķiedena iegūt sausu lopbarības proteīna koncentrātu, kas var kalpot par eksporta preci Eiropas tirgū. Etanola kā benzīna apskābekļotāja ražošana un izmantošana Latvijā tāpat kā citās valstīs apstākļos, kad naftas produktu cenas ir relatīvi zemas, var kļūt par realitāti, veidojot labvēlīgu nodokļu politiku.
Latvijā pamazām tiek ieviesta alternatīvās enerģijas izmantošana, taču vēl ar vien pastāv aizspriedumi no iedzīvotāju puses. Tas ir saistīts ar nepietiekamo informāciju. Kā risinājums šai problēmai varētu būt semināri, publikācijas par alternatīvajiem enerģijas veidiem un citu valstu pieredzi šai jomā. Manuprāt, Latvijā no alternatīvajiem enerģijas veidiem visperspektīvākā ir biokurināmā izmantošana, jo Latvijā ir resursi šīs enerģijas ieguvei, turklāt tādejādi tiek efektīvāk izmantoti visa veida bioatkritumi, piemēram, koksnes atgriezumi, pārpalikumi no lauksaimniecības sektora u.c.
…