Imigrācijas likuma mērķis ir noteikt ārzemnieku ieceļošanas, uzturēšanās, tranzīta, izceļošanas un aizturēšanas kārtību, kā arī kārtību, kādā ārzemniekus tur apsardzībā Latvijas Republikā un izraida no tās. Latvijas Republikā Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts robežsardze, Latvijas Republikas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības un Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments ir iestādes, kas atbilstīgi savai kompetencei dokumentē un kontrolē ārzemnieku ieceļošanu un uzturēšanos (Imigr. lik. 3. pants).
Ārzemnieks ir tiesīgs ieceļot un uzturēties Latvijas Republikā, ja viņam ir derīgs ceļošanas dokuments, kas ir atzīts LR, atbilst noteiktajam paraugam un tajā ir visi personas dati un fotogrāfija (bez ceļošanas dokumenta nevar pieprasīt uzturēšanās atļauju un iebraukt valstī), kā arī šī dokumenta derīguma termiņam jāpārsniedz vismaz trīs mēneši pār plānoto uzturēšanās laiku LR. Dokumentā jābūt vietai arī vīzām, izņemot gadījumus, kad starptautiskajos līgumos noteikts, ka vīzas nav vajadzīgas.
Līdztekus ceļošanas dokumentam, jābūt arī derīgai vīzai vai uzturēšanās atļaujai, ES pastāvīgā iedzīvotāja uzturēšanās atļaujai, vai, ja ārzemnieks saņēmis jaunu ceļošanas dokumentu, līdz jābūt arī iepriekšējam ar derīgu uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā.
Pēc pārmaiņām likumdošanā, obligāti nepieciešama arī derīga veselības apdrošināšanas polise, kas garantē ar veselības aprūpi saistīto izdevumu segšanu Latvijā, ieskaitot nogādāšanu atpakaļ mītnes valstī smagas slimības vai nāves gadījumā. Protams, vajag arī līdzekļus, lai vispār varētu uzturēties Latvijā un atgriezties mītnes zemē. (Nepieciešamo līdzekļu apmēru nosaka Ministru Kabinets).
Vīza vai uzturēšanās atļauja nav vajadzīga, ja ieceļotājs par ceļošanas dokumentu izmanto Apvienoto Nāciju Organizācijas, Vatikāna, Eiropas Komisijas pasi. Vīzas nevajag arī starptautisko reisu, jūras kuģu apkalpes locekļiem, kas ieceļo un uzturas Latvijā saskaņā ar starptautisko līgumu noteikumiem. (4. p.).…