3. Situācijas salīdzinājums Francijā, Vācijā un Itālijā.
Aplūkojot atsevišķi situāciju Vācijā, Francijā un Itālijā, ir redzams, ka katrā valstī pastāv ar imigrāciju saistītas problēmas, kas savā būtībā ir līdzīgas, tomēr vēsturiski veidojušās dažādi.
Vācijā un Francijā pastāv līdzīgas problēmas ar pilsoņiem, kā arī nepilsoņiem, kuri pārstāv musulmaņu reliģiju. Pavisam Vācijā dzīvo 7 miljoni ārvalstnieku no kuriem 3,2 miljoni ir musulmaņi, lielākoties turki un kurdi jeb 3,8% no valsts iedzīvotāju kopskaita. Aptuveni 2,4 miljoni musulmaņu ir turki, kas arī pārstāv Vācijas lielāko minoritāti. Vācija ir uzņēmusi trīs ceturtdaļas no visiem ES mītošajiem turkiem. Šī statistika, galvenokārt atšķirīgās likumdošanas dēļ, tomēr pilnībā neatspoguļo realitāti. Vācijas gadījumā lielākā daļa turku imigrantu bērnu nav saņēmuši Vācijas pilsonību, un tie joprojām formāli skaitās Turcijas pilsoņi, kaut arī viņi dzīvo Vācijā22.
Pārsvarā Vācijas valdībā valda viedoklis, ka imigrantiem ir jāpiemērojas Vācijas kristietiskajai kultūrai, jo centieni izveidot daudzkulturālu sabiedrību ir lemti neveiksmei. Piemēram, skarot tēma par imigrantu — pārsvarā turku un arābu — integrēšanu Vācijas sabiedrībā, tiek atzīts, ka Vācijas kultūra ir atvērta ārējām ietekmēm, taču tā ir kultūra, kurā tiek svinēti kristiešu un nevis musulmaņu svētki. Diskusijas par imigrāciju un ārvalstnieku —musulmaņu integrēšanu Vācijā kļuva īpaši aktuālas pēc nīderlandiešu režisora Teo van Goga nogalināšanas 2004. gada novembrī Amsterdamā. Van Gogu par islāma kritizēšanu nodūra musulmanis Mohameds Boujeri, kuram ir gan Marokas, gan Nīderlandes pilsonība. Van Goga nogalēšana, kā arī sekojošais mošeju un baznīcu dedzināšanas vilnis Nīderlandē dažos Vācijas politiķos radījis bažas, ka šīs nesaskaņas varētu izplatīties uz citām valstīm tajā skaitā Vāciju. Lielākā daļa politiķu iebilst pret Turcijas uzņemšanu Eiropas Savienībā tā vietā dodot priekšroku sarunām par ''priviliģētām partnerattiecībām'' ar laicīgo musulmaņu zemi, baidoties no vēl lielākas turku imigrācijas, kas noteikti pastiprinātos iespaidīgi, ja varētu notikt brīva darbaspēka migrācija starp ES un Turciju23.
…