Arī rotācijas ātruma precīzai noteikšanai bieži ir nepieciešams pielietot devēju, kas palielina kopējās izmaksas un tā uzstādīšana uz asinhronā dzinēja var būt apgrūtinoša. Kaut gan ir izstrādātas tiešas ātruma mērīšanas metodes bez ārēju devēju nepieciešamības, tomēr iegūtais rezultāts nespēj sniegt nepieciešamo precizitāti piedziņas sistēmās ar augstām prasībām. Situācijās, kad darba režīms paredz augsta momenta attīstīšanu pie zemiem apgriezieniem, var būt nepieciešamība uzstādīt ārēju ventilatoru asinhronā dzinēja dzesēšanai.
Secinājumi
Kopsavilkumā var secināt, ka ir daudz veidu, kā regulēt asinhrona dzinēja rotācijas ātrumu, bet visefektīvākais veids ir izmantot frekvences pārveidotāju.
Lielā priekšrocība ir tā, ka frekvences pārveidotāju var izmantot, lai kontrolētu asinhrona dzinēja rotācijas ātrumu plašā diapazonā no 0 līdz dzinēja nominālajam ātrumam. Frekvences pārveidotājs ir salīdzinoši vienkārši uzstādams un lietojams. To var izmantot ilgstošai ātruma regulēšanai un pielāgot savām prasībām. Pastāv dažādi frekvenču pārveidotāju veidi, pārveidotājs ir jāizvēlas atkarībā no lietojuma veida.
…