Internet meklēšanas līdzekļu radīšanas nepieciešamība tika konstatēta jau pirms "Web ēras", kad bija izstrādātas tādas sistēmas kā Archie, Veronica un WAIS, kuru mērķis bija atrast datus FTP, Gopher un Telnet serveros. Tomēr patiesa meklēšanas instrumentu nozīmības atzīšana notika tikai līdz ar World Wide Web attīstību, kad bija iespēja papildus parastam tekstam viegli nodot un iegūt augstas kvalitātes krāsainos attēlus, audio un videofailus, līdz ar to padarot globālos tīklus nepieciešamus praktiski jebkuram. Miljoni privātpersonu un veselas organizācijas sāka savus materiālus ievietot tīklā. Rezultātā datu apjoms sāka tik strauji palielināties, ka ātrā laikā Internet pārvērtās par neizbrienamiem kiberdžungļiem, kuros orientēties bija ārkārtīgi grūti.
Kā atbilde uz radušos situāciju sāka parādīties speciāli meklēšanas instrumenti, kas ieguva meklēšanas līdzekļu (search engines) nosaukumu. Šobrīd to kopējais skaits svārstās vairāku simtu robežās un ar katru dienu parādās arvien jauni.
Veiktā izpēte rāda, ka meklēšanas līdzekļi nepārtraukti attīstās. Pilnveidošanās norit visos galvenajos aspektos: datu bāzes apjoma pieaugums, pieprasījuma sastādīšanas iespējas un interfeisa draudzīgums, rezultātu izsniegšana un vairums papildus servisa funkciju. Sistēmas, kuras ilgu laiku neievieš jaunus elementus un neoptimizē jau esošās funkcijas, pamazām tiek izņemtas no aktīvas izmantošanas.
Ar elektronisko uzziņu līdzekļu radīšanu un uzturēšanu nodarbojas komercfirmas, pirmām kārtām jau amerikāņu.…