Pasaule šodien gandrīz visos aspektos atšķiras no pasaules pirms gadiem trīsdesmit. Septiņdesmito gadu sākumā kompjūtersistēmas bija lielas mašīnas, kas glabāja informāciju elektroniskās lentes spolēs; telefakss, optiskās šķiedras tehnoloģija, mobilie telefoni u.c. tehnoloģiskie „brīnumi” vēl neeksistēja.
Daudzi jauni izgudrojumi ir izmainījuši mūsu sazināšanas un biznesa norises; daudzas revolucionāras pārmaiņas ir notikušas arī attieksmē pret investīcijām.
Fiziskā kapitāla uzkrāšanai ir ārkārtīgi svarīga loma tautsaimniecības ilgtermiņa izaugsmē un līdz ar to iedzīvotāju ienākumu pieaugumā un izlīdzināšanā ar ES attīstītajām valstīm. Investīcijas nodrošina ne tikai straujāku kapitāla izaugsmi, bet arī produktivitātes pieaugumu – inovāciju, tehnoloģiju pilnveidošanas un pasaulē uzkrāto zināšanu izplatīšanas rezultātā. Pētījumi pierāda, ka viens no galvenajiem faktoriem, kas nosaka izaugsmes atšķirības starp valstīm, ir kapitāla akumulēšana – augstākus izaugsmes tempus sasniedz tās valstis, kurās investīcijas iekārtās ir visaugstākās. Bet, lai nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību, līdzās fiziskajam kapitālam nozīmīgi ir arī ieguldījumi cilvēkkapitālā – galvenokārt izglītībā. Ieguldījumi kā fiziskajā, tā cilvēkkapitālā ir īpaši aktuāli Latvijai, ņemot vērā demogrāfiskās attīstības prognozes, kā arī darbaspēka emigrāciju. Šajā rakstā tiek apskatītas fiziskā kapitāla veidošanas tendences Latvijā, salīdzinot ar šī procesa attīstību citās jaunajās ES dalībvalstīs un eiro zonas valstīs.…