Es izvēlējos referātu par tēmu “Izpildvaras jēdziens un īpatnības”, jo gribēju noskaidrot kādu vietu šī valsts varas apakšsistēma ieņem mūsdienu valstī un kāda ir tās loma tiesiskajā valstī.
Strādājot pie referāta es centos noskaidrot un vispārīgi apskatīt izpildvaras jēdzienu, jo referāta apjoms neļāva plašāk iedziļināties šajā jautājumā, kā arī es apskatīju dažus jautājumus, kas ir saistīti ar valdību tieši Latvijas Republikā.
Es izvēlējos rakstīt šo tēmu arī tādēļ, ka par tiesu varu un likumdošanas varu man bija plašākas zināšanas nekā par izpildu varu, un man gribējās paplašināt tieši šīs zināšanas, lai gūtu priekšstatu par visām valsts varas dalīšanas apakšsistēmām kopumā.
IZPILDVARA – vispārīgs raksturojums
Izpildvara ir viens no mūsdienu valsts varas funkciju izpausmes veidiem, kas saskaņā ar klasisko valsts varas dalīšanas doktrīnu vienlaikus ar likumdošanas un tiesas varu veido vienotu valsts varu. Tādejādi izpildvara ir ikvienas valsts varas neatņemama sastāvdaļa.
Terminu izpildvara pirmais ieviesa angļu 17.gs. filozofs Dž.Loks. Pats izpildvaras institūts veidojās vēsturiski. Sākotnēji izpildvaru realizēja monarhs un viņam pakļautie ierēdņi. Pirmie mūsdienīgie parlamentāra tipa izpildvaras paraugi veidojās ASV un Francijā 17.un 18.gs. Mūsdienās izpildvara ir pastāvīgs valsts varas nozarojums, kuru raksturo pastāvīgi funkcionējoša valsts politiskās un administratīvās pārvaldes institūciju sistēma. Izpildvaras pamatuzdevums ir rūpēties un nodrošināt stingru un precīzu likumdošanas varas pieņemto likumu izpildi visā valstī. Taču likumdošanas varai ir tiesības veikt izpildvaras darbības uzraudzību un kontroli.…