Digitālā vide ievieš aizvien jaunas pārmaiņas arī bibliotēku ikdienā, tai skaitā arī dažādos procesos, kas saistīti ar kataloģizāciju. Rodas aizvien jauni resursu veidi, kuri nosaka arī bibliotēkām vajadzību pielāgoties un meklēt jaunus ceļus kā iekļaut šos jaunos resursus bibliotēku katalogos nodrošinot to aprakstīšanu un pieeju. Uz šādu pārmaiņu fona tiek meklētas sadarbības iespējas, veidoti jauni noteikumi, meklēti risinājumi un pielāgošanās iespējas jaunajai videi. Tieši tāpēc tiek veidoti jauni starptautiski kataloģizācijas noteikumi „Resursu apraksts un pieeja” jeb „RDA: Resource Description and Access” (turpmāk tekstā RDA).
RDA izveide
RDA dažādos resursos tiek skaidrots kā jauns standarts jeb noteikumi resursu aprakstīšanai un pieejas nodrošināšanai, kas paredzēti, lai spētu nodrošināt aprakstīšanu un pilnvērtīgu pieeju arī digitālajiem resursiem. (7)
RDA izstrādes darba grupā ir tādas organizācijas kā:
• Amerikas Bibliotēku asociācija (American Library Association);
• Austrālijas kataloģizācijas komiteja (Australian Committee on Cataloguing);
• Britu bibliotēka (The British Library);
• Kongresa bibliotēka (Library of Congress) u.c. (8)
Kā atzīmēts RDA izstrādes darba grupas tīmekļa vietnē, darbs pie šiem noteikumiem aizsākts jau 2004. gadā, kad sākotnēji tie bija iecerēti kā 3. papildinātais izdevums jau esošajiem Angļu un Amerikāņu kataloģizācijas noteikumiem (turpmāk tekstā AACR2).
Tomēr 2005. gadā darba grupa pēc pārstrādātā izdevumu pārskatīšanas nonāca pie secinājuma, ka ir nepieciešama jauna pieeja kataloģizācijā, līdz ar to tika pieņemts lēmums veidot jaunus kataloģizācijas noteikumus, kas būtu piemēroti izmantošanai digitālā vidē, turklāt neaizmirstot arī tradicionālos resursus.
…