Juridiskās atbildības jēdziens un principi.
Par juridisko atbildību un tās veidiem jau ir uzrakstīts daudz grāmatu un rakstu, kuros ir izteikti dažādi un reizēm pat pretrunīgi viedokļi. Pirms aplūkot tuvāk juridiskās atbildības jēdzienu, ir jānoskaidro juridiskās atbildības būtība vispār, vismaz galvenajos virzienos.
Tā kā neviens normatīvs dokuments jēdzienu juridiskā atbildība nedefinē (šādi definējumi pastāv tiesību teorētiķu darbos), tad juridiskā atbildība jēdziena izpratni var iegūt tikai empīriskā ceļā, sākumā aplūkojot vispārēju jēdzienu - atbildība. Kas vispār ir atbildība? Kāda ir starpība starp atbildību un juridisko atbildību?
Jautājums par personas (cilvēka) atbildību visu laiku ir bijis aktuāls, jo vienmēr ir pastāvējis darbību kopums, kuras sabiedrība uzskatījusi par nevēlamām vai pretējām sabiedrības interesēm un pret kurām mēģinājusi cīnīties. Jau Dieva baušļos ir norādītas darbības, kuras nedrīkstēja veikt, piemēram, "Tev nebūs zagt" vai "Tev nebūs nokaut" u. tml.
Sabiedrība savā attīstībā neapstājas, un līdz ar to mainījās arī atbildības veidi un to gradācija. Piemēram, vēsture mums atklāj, ka pirmatnējās kopienas taliona princips "zobu pret zobu, aci pret aci" (nodarot vainīgajam tādu pašu kaitējumu) tika nomainīts pret mantisku kompensāciju cietušajam vai tā radiniekiem.
Atbildības jēdziens ir cieši saistīts ar izpratni par cilvēka rīcības brīvību. Tomēr atkarībā no tā, kādā skatījumā termins atbildība tiek aplūkots - no filozofiskā, juridiskā vai no cita skatu punkta -, šim terminam definējums ir dažāds. "Latviešu valodas vārdnīca" vārdu atbildība skaidro kā pienākuma apziņu, uzdevumu, pienākumu atbildēt par kaut ko . Citur atbildība tiek skaidrota kā cilvēka spēja sniegt atbildi, dod norēķinu par savām darbībām: "Ar atbildību tiek saprasta tikumiska un tiesiska spēja apzināties savas darbības sekas". No teiktā varam secināt, ka atbildība ir cilvēka spēja apzināties savu darbību un tās sekas, - atbildība te traktēta kā intelektuāla kategorija. Nevar noliegt, ka apzināties savas darbības sekas ir svarīgi, tomēr paliek neskaidrs jautājums - cik lielā mērā seku apzināšanai ir izšķiroša nozīme, jo nereti ir gadījumi, kad persona pat nav vēlējusies apzināties savas darbības vai bezdarbības sekas.
…