Juridiskās atbildības mērķis ir pastāvošās sabiedriskās kārtības aizsardzība, publisko un privāto tiesību aizsardzība un, ja iespējams, pārkāpto tiesību atjaunošana. Vēl viens svarīgs juridiskās atbildības uzdevums ir tiesībpārkāpēja sodīšana, morāla un materiāla kaitējuma atlīdzināšana cietušajam.
Juridiskā atbildība tiek definēta kā valsts piespiešanas piemērošana likumpārkāpējiem par izdarīto tiesībpārkāpumu, kam ir personisks, mantisks vai organizatorisks raksturs un kas paredzēts tiesību normās.1 Juridiskā atbildība vienmēr saistīta ar valsts piespiešanu, kā arī neizdevīgu seku iestāšanos likumpārkāpējam personiska, mantiska vai organizatoriska rakstura veidā. Valsts piespiešana izpaužas tādējādi, ka valsts nosaka atbildības mērus tiesību normās, kuru realizāciju visos gadījumos nodrošina ar valsts piespiešanu.
Juridiskā atbildība sabiedrībā pilda vairākas funkcijas. Tās tiek iedalītas atkarībā no juridiskās atbildības piemērošanas rakstura. Juridiskā atbildība pilda aizsargājošo funkciju attiecībā pret cietušo pusi, kurai tiek kompensēti nodarītie zaudējumi vai atlīdzināts kaitējums. Savukārt audzinošā funkcija tiek vērsta uz tiesībpārkāpējiem, kuriem tiek piemērots sods par nodarījumu, lai tie pēc soda izciešanas neizdarītu jaunus tiesībpārkāpumus. Brīdinošā funkcija ir paredzēta ikviena sabiedrības locekļa informēšanai par to, ka var tikt piemērota juridiskā atbildība tiesībpārkāpumu gadījumos un šīs funkcijas galvenais mērķis ir atturēt indivīdu no tiesībpārkāpumu izdarīšanas.…