Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) 2004.gada 1.maijā, mūsu valstij bija jāpārdzīvo tāds kā pārmaiņu laiks. Šīs izmaiņas ir skārušas daudzas sfēras, arī nodokļu sistēmu, tajā skaitā arī tādu mums visiem zināmu nodokli kā pievienotās vērtības nodokli (PVN). Pirms sākam diskutēt par to, kādas pozitīvas vai negatīvas pārmaiņas ir notikušas līdz ar ES līguma parakstīšanu, un ko iespējams mums vajadzētu darīt, lai mūsu dzīve kļūtu vieglāka, runājot tieši par nodokļu sistēmas uzlabojumiem ES kontekstā, mēģināsim definēt PVN.
Tātad PVN jeb pievienotās vērtības nodoklis ir nodoklis, kas tiek pieskaitīts pie preces vai pakalpojuma tirgus vērtības naudas izteiksmē. Šis nodoklis tiek piemērots visās Eiropas Savienības dalībvalstīs. PVN maksā preces vai pakalpojuma gala patērētājs.
Katra dalībvalsts nosaka savu PVN likmi ņemot vērā, ES noteiktā minimālā standartlikme ir 15 %. Bez PVN standartlikmes, kas ES dalībvalstīs svārstās 15 – 25 % robežās, pievienotās vērības nodoklim pastāv arī tā saucamā samazinātā likme, kas nedrīkst būt mazāka par 5 %. Samazinātā PVN likme tiek piemērota:
…