Viena no deviantām parādībām, kas sastopama jebkurā sabiedrībā ir vardarbība. Vardarbība ir novērojama daudzās dzīves sfērās, bet kā nopietna sociāla problēmā tā ir ģimenē. Tā atstāj nelabvēlīgas sekas ne tikai pašā ģimenē, bet galvenokārt arī sabiedrībā, traucējot ģimenes locekļiem un ģimenei kā institūtam pilnvērtīgi funkcionēt. Arī Latvijā vardarbība ģimenē ir bieži sastopama, kaut arī nav precīzas un pilnīgas statistikas par vardarbību ģimenē Latvijā ir zināmi un redzēti reāli piemēri, kā notiek vardarbība un kādas sekas tā atstāj īpaši uz bērniem. No vardarbības ģimenē visbiežāk cieš bērni un sievietes, kur sievietēm tiek nodarīts morāls un fizisks kaitējums, bet bērnu, vardarbība var iespaidot ne tikai fiziski, bet arī morāli, tādi socializējoties, bērns apgūst sabiedrībā bieži vien noliegtas sociālas vērtības, jo bērns neiegūst pietiekamas rūpes un uzmanību, kas traucē viņa turpmākajai dzīvei.
Reālās dzīves piemēri rāda, ka vardarbība notiek galvenokārt sociāli un ekonomiski nelabvēlīgās ģimenēs, jo pašreizējā Latvijas ekonomiskā un sociālā situācija ģimenēm rada papildus stresa situācijas, kā rezultātā iekšējās ģimenes attiecībās bieži rodas nesaskaņas un deviance.
Tēmu „Vardarbība ģimenē kā sociāla problēma Latvijā” izvēlējāmies, jo, pirmkārt, esam redzējušas reālus piemērus, kas liek šausmināties, otrkārt, vēlējāmies noskaidrot, kas tieši varētu būt cēlonis vardarbībai ģimenē un cik, apmēram, liela sociāla problēma tā mūsu sabiedrība ir? Vai var rast tai risinājumus?
Tātad, kā referāta mērķi izvirzām, noskaidrot, vai Latvijā vardarbība ģimenē tiešām ir sociāla problēma.
Reducējot vardarbības problēmu uz cilvēku sabiedrību, ir daudz pamatotu argumentu, kas apgalvo, ka noteiktu sociālās vides apstākļu ietekmē indivīdiem attīstās tendence uz vardarbību. Tendences izteiktība mēdz būt atšķirīga atkarībā no tā, kādu stāvokli cilvēks ieņem sociālajā struktūrā. Un vardarbība lielā mērā izpaužas kā reakcija uz kādiem konkrētiem sociāliem apstākļiem. Pirmo reizi izdarītie vardarbības akti acīmredzot ilustrē noteiktu situāciju ietekmi. …