SECINĀJUMI
1. Derīgie izrakteņi ir neorganiskas vai organiskas izcelsmes veidojumi, kuru izmantošana ir praktiski iespējama un ekonomiski izdevīga.
2. Derīgo izrakteņu atradne ir dabisks derīgo izrakteņu sakopojums, ja to daudzums, kvalitāte un ieguves apstākļi ir izvērtēti un praktiska izmantošana ir iespējama.
3. Pasaulē vidēji ik gadu iegūst apmēram 47-59 miljardus tonnu smilts un grants.
4. Dolomīts ir viens no galvenajiem mehāniski izturīgu akmens materiālu avotiem Latvijā. Ģeoloģiskajā griezumā tie veido augšdevona Pļaviņu, Daugavas un Stipinu svītas karbonātiežu slāņkopu.
5. Mūsdienās karjeru izstrādes efektivitātes paaugstināšanai izmanto mobilos drupinātājus. Tie var darboties patstāvīgi vai kopā ar citām iekārtām, ņemot vērā, cik smalka frakcija ir nepieciešama pēc drupināšanas procesa.
6. Drupinātājus plaši pielieto gan smilts-grants karjeru izstrādē, gan dolomīta karjeru izstrādē.
7. Ekskavatori derīgo izrakteņu ieguvē tiek izmantoti ļoti plaši, sākot ar auglīgās virskārtas noņemšanu un pārvietošanu, beidzot ar rekultivāciju jau pēc izrakteņa ieguves.
8. Mūsdienās derīgo izrakteņu ieguve vairs nav iedomājama bez ekskavatora palīdzības.
9. Viens no svarīgākajiem posmiem ir izpētes urbumi, lai iegūtu faktiskos datus par iežu sastāvu, gruntsūdeņu atrašanās dziļumu.
10. Ģeoloģiskie mērījumi var sniegt precīzu informāciju par labākajām vietām, kur veikt derīgo izrakteņu ieguvi.
…