Pēdējā laikā vērojams brīvās tirdzniecības vai ekonomisko savienību reģionālo zonu pieaugums, t.i. valstu grupas, kas organizēti nodrošina kopējo mērķu drošību starptautiskās tirdzniecības regulēšanā. Šādas savienības pienērs ir Eiropas Savienība (ES), kuras mērķis – izveidot vienotu Eiropas tirgu, samazinot fiziskās, finansu un tehniskās barjeras tirdzniecības ceļā starp dalībvalstīm.
ES ir ekonomiskās integrācijas spilgtākais piemērs starptautiskajā ekonomikā, un tāpēc ir vērts noskaidrot, kā funkcionē šī organizācija, kādi ekonomiskie principi ir tās darbības pamatā, kā tieši izpaužas integrācijas procesi, kā veidojas kopīgā ekonomiskā politika.
ES ir viens no pasaules ietekmīgākajiem reģionālajiem politiskajiem un ekonomiskajiem grupējumiem.
ES uzbūves pamatos ir likti principi, kas garantē mazo valstu līdztiesību Savienības kopīgo jautājumu risināšanā.
Vēsture
ES pirmsākumi meklējami laika, kad nesen bija beidzies Otrais pasaules karš – 1951. gadā, kad tika izveidota Eiropas Ogļu un tērauda kopiena. Drošība bija viens no jautājumiem, kura dēļ vairākas Eiropas valstis nolēma veidot ciešāku ekonomisko sadarbību. Ekonomiskā sadarbība bija nepieciešama gan tāpēc, lai atjaunotu karā sagrauto ekonomiku, gan tāpēc, lai veidotu pamatus drošībai nākotnē. Joprojām miers, stabilitāte un drošība ir ES pamatmērķu vidū, bet starptautiskās konkurences un biznesa integrācijas mērķi un tendences ienesušas arī korekcijas.…