Nobeigums
Gleznas analīzes laikā tikta veiktas šādas darbības: noteikta gleznas kompozīcija, atrasts gleznas ģeometriskais centrs un zelta griezums, izveidota gleznas krāsu palete un noteiktas dominējošās krāsas darbā, atrasta krāsu simboliskā nozīme, noteikts redzes horizonts un tas, kādas sajūtas rada darbā izmantotā gaisma, atrasta gleznas simboliskā nozīme.
Lai apstiprinātu vai noraidītu hipotēzi, galvenokārt bija jāpievērš uzmanība gaismai. Taču kārtīgi jāizpēta arī pārējais, lai noskaidrotu, vai kaut kam nav atlicināts vairāk gleznotāja uzmanības. Kā izrādījās, par šī darba gaismas gleznojumu informācijas tikpat kā nav. Lai arī tik pat prasmīgi kā vienmēr atainots Mēness atspīdums mākoņos un jūrā, un skatoties uz gleznu, jūtama atmosfēra, darbs neizceļas ar kādiem īpašiem gaismas efektiem. Tikmēr jāņem vērā, ka visiem galvenajiem objektiem piemīt kāda simboliska nozīme, arī fokuss virza skatītāja uzmanību tieši uz tiem, kas liek secināt, ka vairāk uzmanības gleznā pievērsts tieši tās simboliskajai nozīmei. Hipotēze netiek pierādīta, Frīdrihs gleznā „Uzlecošs Mēness virs jūras” visvairāk uzmanības nav pievērsis gaismai.
Gleznas analīzes laikā tika nonākts pie šādiem secinājumiem:
1. „Uzlecošs Mēness virs jūras ir tipisks Frīdriha darbs, kurā attēlota viņam iemīļota tēma – mēnesnīca.
2. Darba kompozīcija ir atvērta, un lai arī tā ir asimetriska, līdzsvars pastāv.
3. Gleznas līdzsvarā liela nozīme ir pludmales akmeņiem.
4. Gleznas galvenais objekts, cilvēku pulciņš, atrodas tās ģeometriskajā centrā. Tā kā gan cilvēki, gan kuģi un Mēness, kam ir svarīga simboliskā nozīme, atrodas zelta griezuma zonā, jāsecina, ka zelta griezums ir kompozīcijas centrs.
5. Gleznas fokusējums sakrīt ar tās kompozīcijas centru.
6. Fokuss virza skatītāja skatienu no punkta uz punktu, no simbola uz simbolu.
7. Frīdrihs gleznojis ar eļļas krāsām, visticamāk ar ‘slapjš uz slapja’ metodi, negaidot, kad nožūs iepriekšējā kārta.
8. Darbā dominē vēsās krāsas, kas tam piešķir nomierinošu sajūtu.
9. Gleznā nav lineārās perspektīvas, taču ir manāma atmosfēras perspektīva.
10. Gaismas gleznojums ir prasmīgs, tā pastiprina nomierinošo izjūtu, ko dod glezna.
11. Gleznai ir simboliska nozīme – kuģi simbolizē dzīves kuģus, kas atgriežas ostā, galamērķī, pēdējā pieturā. Mēness simbolizē cerību.
…