Latvijā ir sastopamas 337 savvaļas putnu sugas. No tām tikai dažas (zīlītes, melnie mušķērāji u. c.) ligzdo būrīšos. Šie putni ne tikai priecē ar savām skaistajām dziesmām, bet arī ēd dažādus kukaiņus, kurus mēs mēdzam dēvēt par kaitēkļiem. Dobumperētāji putni dzīvo mežos. Izliekot būrīšus mežsaimniecībai kaitīgo kukaiņu apdraudētās mežaudzēs, ir iespējams izvairīties no dabai kaitīgo ķīmisko vielu lietošanas meža aizsardzībā. Tas ir viens no galvenajiem kritērijiem, kāpēc nepieciešams piesaistīt putnus.
Patlaban liela uzmanība tiek pievērsta globālajai sasilšanai. Tā kā ir daudz novērojumu par putnu ligzdošanu būrīšos, gribēju noskaidrot, vai klimatam ir ietekme uz perēšanas laiku. Vai putni spēj pielāgoties pavasara gaitai un sāk perēt agrāk?
Šādu tēmu izvēlējos, jo kopš 2003. gada esmu LOB (Latvijas Ornitoloģijas biedrības) biedrs, un kopš 2006. gada esmu ieguvis iemaņas, kā uzstādīt būrus un vēlāk tos kontrolēt.
Izvirzīju hipotēzi – globālās sasilšanas ietekmē dobumperētāju ligzdošana ir kļuvusi agrāka, jo klimata izmaiņas ir paātrinājušas putnu perēšanas laiku.
Darba mērķis: Noskaidrot, kā klimata izmaiņas ietekmē putnu perēšanas laiku, salīdzinot manus ievāktos datus ar 80.g. un 90.g. reģistrētajiem.
Darba uzdevumi:
1) Iepazīties ar zinātnisko literatūru par klimatisko izmaiņu ietekmi uz putniem;
2) Noskaidrot pētīto putnu sugu ligzdošanas īpatnības;
3) Veikt putnu būrīšu izlikšanu mežā un kontrolēt to apdzīvotību;
4) Izpētīt dēšanas termiņu izmaiņas gadu gaitā lielajai zīlītei un melnajam mušķērājam;
5) Pētīt lielās zīlītes dēšanas termiņa atkarību no vidējās gaisa temperatūras ziemā.…