Centrāl – Austrumeiropa (turpmāk tekstā CAE) sākumā varētu šķist parasts ģeogrāfisks nosaukums, bet tā gluži nevarētu teikt, jo 20. gs. notikumi šim jēdzienam piešķir arī politisku jēdzienu. Līdz ar Otrā pasaules kara sākšanos šī Eiropas daļa tika pievienota Padomju Savienībai, kas mainīja sabiedrību, politiku un ekonomiku šajās valstīs . Totalitārais režīms ar savām iezīmēm atstāja būtiskas pēdas arī pēc tam, kad PSRS sabruka 1991. gadā. Šajā referātā tiks analizētas tās lietas un iezīmes no komunistiskā režīma, kas vēl joprojām ir novērojamas CAE un kavē demokrātijas attīstību šajā reģionā.
Šī tēma, manuprāt, ir aktuāla, jo ir būtiski novērot, cik demokrātiskas ir CAE valstis un kā ir notikusi reģiona transformācija no totalitāra uz demokrātiska režīma.
Šī referāta mērķis ir izpētīt, kādas iezīmes no komunistiskās iekārtas ir palicis trīs CAE valstīs – Latvijā, Polijā un Bulgārijā.
Problēmjautājums šajā referātā ir, vai komunisma ēras atbalss vēl joprojām ir mūsdienu CAE?
Lai varētu sistematizēt savu referātu un atklātu referāta tēmu, ir izdalīti kritēriji, pēc kuriem tiks analizēta situācijā noteiktajās valstīs:
Pilsoniskā sabiedrība
Korupcija
Mediju brīvība
Darbā tiks izmantota teorētiskā literatūra par demokratizāciju un konsolidāciju CAE, kā arī interneta resursi, organizācijas „Transparency International” veiktie pētījumi par korupciju pasaulē, kā arī „Freedom House” veiktie pētījumi par preses brīvību un pilsonisko sabiedrību.…