Cilvēki ir atšķirīgi, katrs ar savu gaumi, uzskatiem, vajadzībām, vērtībām un dzīves pieredzi. Tāpēc ir grūti izvairīties no konfliktiem. Tie var notikt uz ielas, mājās, kontaktējoties ar draugiem, paziņām, svešiem cilvēkiem. Mēs varam vērot TV seriālos, sadzīvē, lasīt presē. „Konflikti ir neatņemama un tāpēc normāla dzīves sastāvdaļa. Par konfliktu sauc jebkuras savstarpēji antagonistiskus impulsus, intereses, viedokļus darbības.
Konflikts var būt iekšējs – pašā cilvēkā – kā pretēja vēlmju, impulsu sadursme, kura ietekmē cilvēka uzvedību un ceļu uz mērķi, kā arī ārējs starppersonu konflikts, kurā viena puse traucē otrai kādas darbības veikšanā un mērķu sasniegšanā, jo katrai ir savas intereses.
Iekšējie konfliktu veidi:
• Aproach- aproach (tuvošanās – tuvošanās). Konflikts rodas, kad cilvēkam ir divi vienlīdz un vienlīdz vēlami mērķi. Konfliktu atrisina darbībā, parasti izvēloties mērķi, kurš tuvāks.
• Aproach – avoidance (tuvošanās – novērošanās). Konflikts rodas tad, ja viens un tas pats mērķis cilvēkam ir gan vēlams un patīkams, gan nevēlams un nepatīkams. Konfliktu atrisina akcentējot vēlamo un patīkamo mērķa aspektu un izliekoties neredzam otru aspektu.
• Avoidance – avoidance (novērošanās – novērošanās). Konflikts rodas, kad cilvēkam ir divi vienlīdz „ nepatīkami mērķi un viņam nākas izvēlēties starp diviem ļaunumiem mazāko. Šo konfliktu cilvēks parasti pārdzīvo un tas tiek atrisināts izvērtējot abus ļaunumus.
• Double aproach – avoidance ( dubulta tuvošanās – novēršanās) Konflikts rodas, kad cilvēkam ir divi mērķi, kuri abi ir gan vēlami un patīkami, gan nevēlami un nepatīkami. Konflikts parasti tiek atrisināts spontāni.
…