Ievads
Darba tēma: Krāsu ietekme uz cilvēku.
Autore izvēlējās šo tēmu, jo ikdienā mēs it visur saskaramies ar krāsām un pat nenojaušam, ka tās daudz ko spēj pastāstīt par cilvēka personību, ka krāsas spēj nomierināt vai tieši pretēji – aizkaitināt cilvēku, tāpēc, rakstot šo referātu, autore iepazīsies ar krāsu ietekmi uz cilvēku.
Darba mērķis: Iepazīties un izpētīt krāsu ietekmi uz cilvēku.
Darba uzdevumi:
1. Noskaidrot krāsas jēdzienu.
2. Noskaidrot, ko auras krāsa stāsta par cilvēku.
3. Noskaidrot krāsu simbolisko nozīmi.
4. Izzināt krāsu uztveres īpatnības.
5. Noskaidrot, ko acu krāsa stāsta par cilvēku
6. Izpētīt krāsu terapijas vēsturi un izmantošanu medicīnā
Darba struktūra: Darbs sastāv no ievada, 3 nodaļām, 11 apakšnodaļām, secinājumiem un 17 izmantotās literatūras avotiem. Darbā ir 1 attēls.
Darba praktiskā nozīmība: Darbu var izmantot psiholoģijas stundās, kā papildu izziņas materiālu, kulturoloģijas un kultūras vēstures stundās, kā krāsu simboliskās nozīmes papildmateriālu.
1. Krāsas jēdziens
Vārds “krāsa” grieķu valodā “chroma”- senajā Grieķijā apzīmēja visas tās apkārtējās vides izpausmes, kas iedarbojas uz emocijām, un ko šodien mēs saistām ar neapzinātām intelekta funkcijām.
Ar krāsu kopš senatnes nodarbojas daudzas zinātnes nozares. Ja fiziku interesē, kādas ir krāsas enerģētiskās īpašības, tad fizioloģiju- tas, kā cilvēks uztver gaismu un pārvērš to krāsā, bet psiholoģiju- krāsu uztveres ietekme uz cilvēka psihi, izsaucot dažādas emocijas, bet bioloģija pēta krāsu lomu organismu un augu dzīvības procesos.
Kaut arī krāsu uztvere katram cilvēkam ir individuāla, pastāv noteikta krāsu nozīme pēc to iedarbības principa, un ir atrastas cilvēkam psiholoģiski tuvākās krāsas- zils, sarkans, zaļš, oranžs, violets, brūns, pasteļtoņi, melns un balts. (9)
…