Kredītu pārvaldīšanas procesa pamatu veido kredītpolitika. Rūpīgi izstrādātā un rakstiski fiksētā kredītpolitika ir efektīvas kredītu pārvaldīšanas stūrakmens. Politika nosaka objektīvus standartus un parametrus, no kuriem ir jāvadās bankas darbiniekiem, kas atbild par aizdevumu izsniegšanu un noformēšanu un darbu ar tiem. Politika nosaka bankas vadības darbības pamatu, kā arī ļauj ārējiem un iekšējiem auditoriem novērtēt kredītu pārvaldīšanas pakāpi un kvalitāti bankā. Kad kredītpolitika ir pareizi noformulēta, tiek precīzi īstenota no augšas un ir labi saprasta visos bankas līmeņos, tā ļauj bankas vadībai paturēt pareizus standartus kredītu jomā. Izvairīties no nevajadzīga riska un pareizi vērtēt darbības attīstības iespējas.
Vārds “kredīts” no latīņu valodas “credate” – ticēt, uzticēties. Kredīta devējs kredīta ņēmējam atvēl lietošanas tiesības uz noteiktu naudas summu, bet kredīta ņēmējs uzņemas saistības šo naudu pēc noteikta laika atmaksāt. Kā kompensācija par lietošanas tiesību atdošanu parasti tiek noteikti procenti.
Ņemot kredītu, vienmēr ir jābūt divām pusēm – kreditoram un debitoram. Kreditors ir persona, kas aizdod naudu, debitors ir persona, kas aizņemas naudu.
Aizdevumu piešķiršana ir viena no svarīgākajām un atbildīgākajām banku operācijām, jo tiek lemts, kam uzticēt noguldītāju naudu. Ir ļoti maz citu uzņēmējdarbības nozaru, kurās tik ātri var nonākt smagā situācijā, tāpēc baņķierim (pēc ārvalstu juristu uzskata) ir tiesības atteikt aizdevumu vai pārtraukt naudas izmaksāšanu, neminot motīvus (protams, ja vien baņķieris nav uzņēmies šādu saistību).…