Līzings ir finanšu pakalpojums, kura rezultātā līzinga devējs nodod līzinga ņēmējam tiesības izmantot līzinga objektu apmaiņā pret līgumā noteiktajiem maksājumiem.
Līzinga devējas Latvijā saviem klientiem piedāvā visdažādākos līzinga veidus – automašīnu, nekustamā īpašuma, komerctransporta, ražošanas iekārtu, elektropreču un sadzīves tehnikas, kā arī patēriņa preču līzingu.
Pēc savas būtības līzings ietver sevī vairākas līzinga pamatsastāvdaļas, kuras iedalās šādās kategorijās, proti:
līzinga darījuma objekts (nekustamais īpašums, automašīna, sadzīves preces u.c.) ,
līzinga darījuma subjekts ( līzinga devējs un līzinga ņēmējs ) ,
līzinga līgumā paredzētais darbības laiks, proti, līzinga periods, kurā tiek veikti līzinga maksājumi, pakalpojumi, kurus sniedz līzingiestāde līzinga darījuma darbības laikā.
Līzinga darījumu veikšanas operācijās parasti piedalās 3.puses.Tās ir:
uzņēmums – līzinga objekta piegādātājs;
līzinga devējs – kurš apmaksā līzinga objektu un piedāvā to iznomāšanai ( tā var būt banka, kura piedāvā savus pakalpojumus saviem klientiem, gan arī kompānija, kuras darbības veids ir tieši tendēts uz līzinga pakalpojumu sniegšanu ) , kā arī līzinga objekta juridiskais īpašnieks;
līzinga ņēmējs- persona, kura izmanto līzinga objektu noteiktā laika periodā un parasti arī iegādājas to pēc nomas laika izbeigšanās – tas var būt gan uzņēmums, gan arī fiziska persona ar pastāvīgiem ienākumiem ) , līzinga objekta fiziskais īpašnieks.
Visa līzinga pastāvēšanas laikā līzinga ņēmējs atmaksā līzinga devējam attiecīgu naudas summu pēc līgumā noteiktās atmaksas grafika kārtības.
Pēc līzinga līguma darbības termiņa beigām, līzinga ņēmējs atkarībā no tā, kā puses vienojušās, var:
atdot objektu – preci tā juridiskajam īpašniekam;
iegādāties darījuma objektu par noteiktu cenu – izpirkšanas noma;
pagarināt līzinga līgumu uz iepriekšējiem vai izmainītiem noteikumiem.…