1. Kas ir kredīts, tā būtība.
Kredīts (credit; loan) – naudas aizdevums, ko fiziskām vai juridiskām personām sniedz kredītiestādes un kas dod šīm personām rīkoties ar naudu un uzliek saistības atdot naudu ar vai bez procentiem. Termins „kredīts” ir aizgūts no latīņu valodas (credit) un nozīmē aizdevumu, parādu, bet „credare” nozīmē – ticēt, uzticēties.
Parasti kredīta devējs kredīta ņēmējam atvēl lietošanas tiesības uz kādu noteiktu naudas summu, bet kredīta ņēmējs uzņemas saistības noteiktā laikā atmaksāt šo naudas summu. Kā samaksu, par lietošanas tiesību atdošanu, kredīta devējs nosaka noteiktus procentus, kuri ir jāmaksā paralēli kredīta pamatsummai.
Mūsdienu tirgus ekonomika nav iedomājama bez plašām kredītattiecībām. Aizdevumi palīdz uzsākt uzņēmējdarbību vai sekmē tās tālāko attīstību. Kredīts dot iespēju savlaicīgi un pilnīgi apmierināt uzņēmumu vajadzības pēc naudas līdzekļiem dažādos laika posmos.
Lai saņemtu aizdevumu ir nepieciešams nodrošinājums. Par nodrošinājumu var kalpot garantijas, galvojumi, kā arī kustamais vai nekustamais īpašums. Aizdevuma nodrošinājuma vērtībai ir jāpārsniedz aizdodamā summa.
2. Kreditēšanas pamatprincipi.
Lai kredīta devējs izsniegtu kredītu kredīta ņēmējam , ir jāievēro daži pamatprincipi.
● Kāds ir kredīta mērķis?
Neatkarīgi no tā, vai kredīta ņēmējs ir juridiska vai fiziska persona, bankai ir svarīgi zināt, kādam mērķim ir domāts šis kredīts. Tāpēc kredīta ņēmējam ir jāsagatavo un jāiesniedz bankai biznesa plāns, kurā ir aprakstīts, kā tiks izlietota saņemtā nauda . Kā arī tas, kā kredīta ņēmējs domā gūt peļņu no šīs saņemtās naudas, lai atdotu parādu bankai.
…