Mūsdienu sabiedrība neviens cilvēks nav pilnīgi aizsargāts. Jebkurā laikā viņš var nonākt situācijā, kurā var tikt apdraudētas viņa svarīgākās intereses (dzīvība, veselība, brīvība utt.). Aizsargājot šīs savas intereses, persona var veikt darbības, kuras būs līdzīgas noziedzīgām. Par noziedzīgām, mēs parasti uzskatam tos pārkāpumus, kuri ir bīstami cilvēkiem, kuri grauj vispārpieņemtos priekšstatus, un kurus nekādā gadījumā nevar attaisnot.
Taču pastāv tādi apstākļi, kas nepieļauj personas sodīšanu par nodarījumiem, kuri ārēji neatšķiras no noziedzīgiem. Rīcības, kas īstenotās attiecīgajos apstākļos ir derīgas no sabiedrības viedokļa, atbilst kopuma interesēm un tāpēc ir pieļaujamas.
Apstākļiem, kas izslēdz kriminālatbildību ir sava specifika. Šī tiesību institūta normas ir atzītas kopš seniem laikiem. Kriminālatbildību izslēdzošie apstākļi ir nepieciešamā aizstāvēšanās; galējā nepieciešamība; aizturēšana, radot personai kaitējumu; attaisnojams profesionālais risks. Analizējot šo tiesību institūtu, jānoskaidro kādi tiesiskuma nosacījumi ir katram kriminālatbildību izslēdzošajam apstāklim.
Temata izvēli, galvenokārt, noteica darba autores personīga interese par attiecīgo krimināltiesību institūtu. Darba autore uzskata, ka izvēlēta tēma ir aktuāla tāpēc, ka kriminālatbildību izslēdzošajiem apstākļiem ir pozitīva nozīme, neskatoties uz to, ka rīcība, ko veic persona ārēji ir līdzīga noziedzīgam nodarījumam.
Šī darba mērķis ir analizēt kriminālatbildību izslēdzošo apstākļu būtību un raksturot kriminālatbildību izslēdzošo apstākļu veidus.
Iepriekš minēta mērķa sasniegšanai ir uzstādīti sekojošie uzdevumi:
raksturot – apstākļi, kas izslēdz kriminālatbildību – jēdzienu;
noteikt atšķirības starp apstākļiem, kas izslēdz kriminālatbildību un atbrīvošanu no kriminālatbildības un soda;
noskaidrot kriminālatbildību izslēdzošo apstākļu tiesiskuma nosacījumus.
Darba mērķa un uzdevumu īstenošanai tika izmantotas sekojošas pētījuma metodes: analītiskā metode, salīdzinošā metode, sistēmiskā metode un aprakstošā metode.
Darba izstrādei tika izmantots Krimināllikums, speciālā juridiskā literatūra un citi materiāli par attiecīgo tēmu.…