Es izvēlējos rakstīt referātu par tēmu „Krimināllietu iztiesāšana pirmās instances tiesā Latvijā un citās valstīs”, jo šī tēma man likās interesanta un aktuāla. Strādājot tiesā man bieži nākas saskarties ar krimināllietu izskatīšanas procedūru un man likās interesanti, izglītojoši un noderīgi darbam apskatīt un izanalizēt iztiesāšanas procedūru un iztiesāšanas stadiju(etapu) regulējumu citu valstu kriminālprocesa tiesībās.
Referāta mērķis ir salīdzināt iztiesāšanas reglamentāciju Latvijā un citās valstīs. Lai sasniegtu šo mērķi darbā tiks apskatīti un salīdzināti divi iztiesāšanas veidi, kas pastāv pasaulē – angļu (iztiesāšana Anglijā un ASV) un franču (iztiesāšana Latvijā, Krievijā un Francijā) iztiesāšanas veidi. Galvenais referāta uzdevums ir noskaidrot kādas ir atšķirības un kādas ir kopīgas iezīmes iztiesāšanas procedūras regulējumā Latvijā, Krievijā, Francijā, kā arī Anglijā un ASV.
Lai veiksmīgi varētu tikt galā ar izvirzīto uzdevumu, referāta izstrādē tiks pielietotas sekojošas izziņas metodes: analīze, sintēze, salīdzināšana, indukcija un dedukcija.
1. Iztiesāšanas pamatveidi pasaulē
Iztiesāšana ir krimināllietas izskatīšana un izlemšana pēc būtības, kas realizējās tiesas sēdes formā. Iztiesāšana ir kriminālas tiesvedības pamat stadija.
Iztiesāšana ir kriminālprocesa noteicošā stadija. Iztiesāšanas gaitā tiesa pilda visas kriminālas tiesvedības pamata uzdevumus: izskata un izlemj lietu pēc būtības, lēmumā vai spriedumā sniedz atbildi uz jebkuras krimināllietas pamata jautājumu – par tiesājamā kriminālatbildību (viņa vainīgumu vai nevainīgumu un soda piemērošanu vai nepiemērošanu).
„Lai iegūtu maksimālo rezultātu iztiesāšanas stadijas gaitā ir paredzēti vairāki noteikumi un kopējie apstākļi, kuri nosaka iztiesāšanas norises kārtību.…