Pirmstiesas kriminālprocesa jēdziens tiek skaidrots vairākos veidos, tā tiek skaidrota kā
noziegumu apstākļu noskaidrošana, kā process kura uzdevums ir novērst nelaimes gadījumus un kurš ietver informācijas savākšanu, analīzi, atzinumu sagatavošanu, cēloņu noskaidrošanu.
Pirmstiesas izmeklēšanas uzdevums ir ātri un vispusīgi veikt pirmstiesas izmeklēšanu.
Kriminālvajāšanas stadijas uzdevums ir stadijas uzdevums ir noskaidrot vai vispār ir nepieciešams lietu iztiesāt un vai ir pamats nodot apsūdzēto tiesai. Tiek izlemti arī jautājumi par lietas tālāku virzību atbilstoši piekritībai, tās nodošanu papildizmeklēšanai, tiesvedības apturēšanu vai izbeigšanu. Prokurors pirmstiesas kriminālprocesu var pabeigt: 1) pieņemot lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai un nododot krimināllietu tiesai pēc piekritības;2) pieņemot lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai paātrinātā procesa kārtībā; 3) slēdzot vienošanos ar apsūdzēto un nododot krimināllietu tiesai; 4) piemērojot apsūdzētajam priekšrakstu par sodu; 5) izbeidzot kriminālprocesu, nosacīti atbrīvojot no kriminālatbildības; 6) pieņemot lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu; 7) pieņemot lēmumu un nododot krimināllietu tiesai medicīniska vai audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai. Kriminālvajāšanas uzdevums ir veikt kontroles un pārbaudes funkcijas attiecībā uz pirmstiesas izmeklēšanu. Vienlaicīgi tiek nodrošināta un sagatavota lietas virzība izskatīšanai tiesā.
Latvijas Kriminālprocesa kodeksa, kas bija spēkā līdz 2005. gadam, 2. pantā tika reglamentēts, ka kriminālprocesa uzdevums ir ātri un pilnīgi atklāt noziedzīgus nodarījumus, noskaidrot vainīgos un nodrošināt likumu pareizu piemērošanu, lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta un neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālatbildības un notiesāts.”
…