Studiju kursā „Salīdzinošās kriminālprocesa tiesības” autors ir izvēlējies apskatīt un salīdzināt tādu kriminālprocesuālo tiesību institūtu kā kriminālprocesuālie piespiedu līdzekļi, sīkāk apskatot apcietinājuma un mājas aresta piemērošanas kārtību. Darba mērķis ir salīdzināt dažādu valstu likumisko bāzi šā jautājuma risināšanā, iepazīties ar tās reālo piemērošanu praksē.
Darba izstrādes procesā autors iepazinās ar visām apskatāmo valstu likumdošanā reglamentētajiem piespiedu līdzekļiem.
Darba autors izpētīja un salīdzināja Latvijas Republikas, Krievijas Federācijas, Kazahstānas Republikas, Baltkrievijas Republikas, Francijas, ASV, Anglijas, Igaunijas un Vācijas kriminālprocesuālās tiesību normas, kuras regulē piespiedu līdzekļu – mājas arests un apcietinājums piemērošanas kārtību iepriekš minētajās valstīs.
Iepazīstoties ar Anglijas likumdošanu jāsecina, ka Anglijas Kriminālprocesa kodekss nosaka divas kriminālprocesuālās piespiedu līdzekļu formas: apcietinājumu un atbrīvošanu pret ķīlu. Ķīlas apmēru nosaka tiesa ņemot vērā apsūdzētā materiālo stāvokli, pierādāmības līmeni. Sīkāka ar brīvības atņemšanu saistītā piespiedu līdzekļa – apcietinājuma piemērošanas kārtība tiks apskatīta apakšnodaļā „Apcietinājums”.
Arī ASV likumdošana kā galveno piespiedu līdzekli uzsver apcietinājumu. Apcietinājums kā piespiedu līdzeklis iedalāms: apcietinājums ar tiesas orderi un apcietinājums bez ordera. Bez apcietinājuma, lai nodrošinātu apsūdzētās personas ierašanos tiesā kalpo tādi piespiedu līdzekļi kā drošības nauda, galvojums un personisks galvojums ierasties pēc izsaukuma tiesā. Drošības nauda – tā ir naudas summa, kuru apsūdzētais vai viņa oficiālais pārstāvis ieskaita tiesas depozītā. Jautājumu par iespējamību atbrīvot apsūdzēto pret drošības naudu un tās apjomu lemj tiesa, kura pēc likuma ir pilnvarota dot atļauju apcietināt.…