Referāta tēma ir – „Kriminālsodu salīdzinājums LR Sodu likumā (1933. g.) un LPSR Kriminālkodeksā (1961. g.)”. Proti, tas ir par kriminālsodu salīdzinājums, kas ir pastāvējis pirms tika pieņemts LR Krimināllikums 1999. gadā. 1999. gadā un šobrīd pastāvošais Krimināllikums saturs ir ļoti daudz ietekmējies no 1933. gada LR Sodu likuma, kā arī LPSR Kriminālkodeksa. Tāpēc, manuprāt, šī tēma ir izpētīšanas vērta, jo tie ir šobrīd pastāvošā Krimināllikuma avoti.
Pamatā, šī referāta tēmas izpētīšanai, izmantoju Prof. Dr. Iur. Dītriha Andreja Lēbera redakcijā veidotā grāmata „Latvijas tiesību vēsture (1914. – 2000.)”. Šajā grāmatā ir labi aprakstīta Latvijas tiesību vēsture atsevišķās politiskās situācijās un laika posmos, gan pirmā pasaules kara laikā, līdz Latvijas Republikas politiskajai orientācijai uz Eiropas Savienību. Grāmatā komentētais un no citām grāmatām esošie izvilkumi ļauj apskatīt atsevišķu tiesību sistēmas daļu attīstību, ietekmi no citiem – agrāk pieņemtajiem likumiem, kā arī ietekmi no politiskās un ekonomiskās situācijas.
Tēmas izpētīšanai referātu sadalīšu sekojošās daļās:
1.nodaļā tiks aprakstīts pamatsodu salīdzinājums 1933.gada LR Sodu likumā un 1961.gada LPSR Kriminālkodeksā;
2.nodaļā tiks apskatīts papildsodu salīdzinājums 1933.gada LR Sodu likumā un 1961.gada LPSR Kriminālkodeksā
3.nodaļā tiks apskatīta šo abu likumu salīdzinājums un tā ietekmi uz šobrīd pastāvošo LR Krimināllikumu, pieņemts 1999.g.
Salīdzinot Kriminālsodus ir svarīgi apzināties, ka šajos likumos, tāpat, kā šobrīd pastāvošajā LR Krimināllikumā, ir divu veidu dalījums:
1.pamatsodi;
2.papildsodi.
Salīdzināšanas metode tiek pielietota salīdzinot atsevišķu soda veidu kopīgās un atšķirīgās pazīmes, kā arī to spēkā esamības iemesli jeb to ieviešanas iemesli. Kā pirmā un visnotaļ svarīgākā lieta jāmin tā, ka salīdzinot abu likumu pamatsodu skaitu ir manāmas būtiskas atšķirības, proti, LR Sodu likumā pastāv tikai 5 pamatsodu veidi, bet LPSR Krimināllikumā tie ir 10. Tā ir diezgan būtiska atšķirība, kuru izskaidrot varētu ar pastāvošā laika atšķirībām gan politiskā, gan sociālā un ekonomiskā situācijā.…