Kruīzu tūrisma industrija ir ļoti darbietilpīgs un kapitālietilpīgs tūrisma veids, kas iekļauj sevī vairākus tūrisma veidus kā rekreācijas, sporta, ārstniecisko, izziņas un citus. Šīs industrijas attīstības periods ir meklējams XX gadsimta beigās, kad kruīzu industrija kļuva par vienu no straujāk augošiem tūrisma industrijas sektoriem. Līdz pat šodienai tā nepārstāj attīstīties. Lai gan šodien gaisa satiksme ieņem galveno lomu tūrisma nodrošināšanā ar transportu, kruīzi piedzīvo lielu popularitāti un uzplaukumu, kādu tiem nebija kopš starpkaru perioda. Tie piedāvā ne tikai pasažieru ērtu un drošu pārvadāšanu no vietas vietas uz citu, bet arī lieliskās izklaides un atpūtas iespējas, nodrošinot augsta komforta līmeni. Aizvien vairāk izzūd atšķirības starp transporta pakalpojumu izmantošanu un izklaidi, jo pats kuģis kalpo par ceļojuma mērķi, nevis par līdzekli, lai nokļūtu kādā vietā.
Šī referāta mērķis ir raksturot kruīzu tūrisma sektoru, noskaidrot ta darbības specifiku, ievērojamākās kompānijas un nozīmīgākos kruīzu maršrutus.
Okeāna jeb līnijceļojuma laineri bija mūsdienu kruīzu kuģu priekšteči. To galvenais mērķis bija cilvēku pārvadāšana no vienas ostas uz citu. Vadošas kompānijas, tādas kā Cunard Line, kas piedāvāja Transatlantijas pakalpojumus, P&O, pakalpojumus uz Tālajiem Austrumiem un Austrāliju, Union-Castle, British India Line, pakalpojumus uz Dienvidāfriku un Austrumāfriku nebija spējīgas konkurēt ar gaisa transportu, kurš būtiski samazināja lidojuma cenas. Vairs nebija izdevīgi ceļot ar kuģi, pasažieru skaits samazinājās un kuģošanas kompānijām radās zaudējumi. Tāpēc kompānijas mēģināja attīstīt kruīzpakalpojumus.…