Kruīza kuģi kā tūrisma sektors
Tūrisms pasaulē ir viena no lielākajām un plašākajām nozarēm, kas sevī ietver ļoti daudz parādības un specifiskas apakšnozares. Mūsdienās, ja cilvēks vēlas savu brīvo laiku vai atvaļinājumu pavadīt ārpus savām mājās, ceļojot uz ārzemēm, viņam paveras ļoti daudz iespēju, kā tieši to izdarīt. Var ceļot, lai apskatītos dabu, lai atpūstos kūrortā, lai piedalītos kādā ekstremālā pārgājienā, lai paskatītos karnevālu, lai iepirktos utt.. Savukārt tāds kompleksa piedāvājums kā kruīza ceļojumi var ietvert visu iepriekšminēto. Tieši šī iemesla pēc, cilvēki arvien vairāk sāk izmantot šo atpūtas iespēju.
Aizsākumi
Kruīza laineru plašāka parādīšanās vērojama 20.gs. 50. – 60.gados, kad jūras transports vairs nespēja konkurēt ar strauji attīstošos aviotransportu. Dažas kuģošanas kompānijas uzsāka centienus pielāgot savus lainerus kruīza vajadzībām, lai cik neveiksmīgi šie mēģinājumi arī nebūtu. Sāka būvēt jaunus, tieši kruīziem paredzētus kuģus. Līdz 90.gadu vidum pasaulē jau darbojās vairāk nekā 260 kruīzkuģu, no kuriem vairāk nekā 150 bija reģistrēti ASV ostās. Mūsdienās lielo kuģu būvniecība arvien turpinās un palielinās.
Ekonomika.
Kruīza ceļojumi ir ienesīgs tūrisma veids, un ienākumus no tā gūst vairākas valstis vai reģioni. Tūristam ir jātiek līdz ostai, no kuras atiet kuģis, un šīs ostas bieži vien ir diezgan tālu no tūrista dzīvesvietas, tātad ir jātērē nauda transportam. Tūrists iztērē naudu par kuģa pakalpojumiem – naktsmītni, ēdināšanu, izklaidi utt.. Tad tūrists iztērē naudu, piestājot dažādās valstīs, piedaloties visādos pasākumos, dodoties ekskursijās, pērkot suvenīrus utt..
Kruīza kuģi rada ļoti daudz darba vietu visdažādāko profesiju pārstāvjiem. Vidēji uz viena kruīza kuģa var atrasties 1500 apkalpes locekļu, atkarībā no kuģa lieluma un piedāvāto pakalpojumu.
…