Nobeigums
Šajā referātā tika apskatīta hronoloģisks dadaisma kustības virziens no tā rašanās līdz aktualitātes zaudēšanai. Dadaisma rašanās un norieta faktori ir referāta interesantākie temati, jo visspilgtāk atklāj dadaisma kā protesta nozīmi un jēgu ne tikai kultūras vai mākslas, bet arī 20. gadsimta politikas un ikdienas dzīves kontekstā.
Pēc modernās mākslas izstādes apmeklēšanas tās apmeklētājam var rasties jautājumi par tajā redzēto, jo pēc pieredzes varu teikt, ka pēc dažu izstāžu apmeklēšanas ir nepieciešams sīkāks skaidrojums tajā izstādītajam. Lai labāk saprastu, ko modernā māksla mums cenšas pateikt ir jāatgriežas vairāk kā simts gadu tālā pagātnē Cīrihē, kur Pirmā pasaules kara iespaidos radās dadaisms – kustība, kas izmainīja to kā cilvēks uztver mākslu un pasauli sev apkārt, atbrīvojot savu domu gājienu no jebkāda veida noteikumiem un sabiedrības uzliktajām robežām. Ar emigrējošo mākslinieku palīdzību kustība nonāca dažādās pasaules malās, kur pēc mazāk kā desmit gadu ilgas rosības apsīka un deva elpu lielākajam, vēl joprojām aktuālajam 20. gadsimta mākslas virzienam – sirreālismam.
No idejas radīt mākslu bez nekādas idejas un izjautāt vērotāju par klasiskās mākslas vērtībām un ļaujot domām lidot mūsdienu māksla ir atgriezusies pie ideju meklēšanas koncepta. Taču skatītājam ir nozīmīgi saprast, ka abstraktā māksla ir paredzēta, lai ļautu domām brīvu vaļu, un pat ja mākslinieka koncepts nesaskan ar vērotāja asociācijām, tam nav nozīmes, ja vien mākslinieks ir licis domāt vai izraisījis jebkādas emocijas.
…