Latgale ir viens no četriem Latvijas vēsturiski-kultūrāliem reģioniem. Un, protams, šis reģions atšķiras no pārējiem gan ar savas kultūras niansēm, gan ar ekonomiku, gan ar demogrāfisko sastāvu. Latgale ir reģions, kurā ir saglabājušies sena latgaļu valoda – tas neapšaubāmi liecina par to, ka Latgales iedzīvotāji ļoti rūpīgi attiecās pret savu senču tradīcijām un kulturālo mantojumu.
Šajā referātā es runāšu par Latgales galveno dārgumu – par cilvēkiem. Es apskatīšu Latgales demogrāfisko ainu, iedzīvotāju sastāvu un demogrāfiskus procesus, kuri notiek šajā reģionā.
Darba mērķis ir iepazīstināties ar Latgales iedzīvotāju sastāvu, novērtēt izmaiņas, kuras notiek Latgalē, kā pieskarties dažām Latgales iedzīvotāju demogrāfiskajām un kulturālām problēmām.
1. Latgales vispārējs raksturojums.
1.1. Latgales nosaukums
Vārds Latgale (Latgola, Latigola, Lotava, Lotva, Lotj…) ir senais Latgaļu cilšu apzīmējums 12. gs., kas šajā laikā sakrita ar teritorijas apzīmējumu, ko šīs ciltis apdzīvoja. Latgaļu valoda ir latgaļu cilšu valoda, kas tiek lietota latgaļu apdzīvotajos novados līdz 14-15. gs, kad nosaukumā parādās latviešu valoda, ir par pamatu latviešu valodas izveidei. Pašlaik lieto, lai apzīmētu latgaliešu/ latgaļu lietoto valodu un ir latgaliskās subetniskās identitātes elements. Vairākus gadsimtus šis nosaukums netika lietots aizstājot teritoriju ar Inflantiju, bet tautu ar Inflantiem vai vienkārši ar katoļiem, atdzīvināts latgaļu 1. atmodas gados 20. gs. sākumā.…