Реферат
Искусство, культура и история
История, культура
Latgales piļu arhitektūra 19.gadsimtā-
Latgales piļu arhitektūra 19.gadsimtā
Torņu otrajos stāvos tēlnieku darbnīcas. S. Kerbedzs bija liels mākslas mīļotājs un mecenāts. Šajā nozīmē domājams, noteicošā loma bijusi viņa otrajai sievai, kura bijusi māksliniece (Novadnieks, 2001, 9).
S. Kerbedzs par saviem līdzekļiem uzturēja mākslinieku jaunrades namus, materiāli pabalstīja māksliniekus. Līdz ar to savu Riebiņu muižu Kerbedzi bija pārvērtuši par mākslinieku jaunrades un atpūtas namu. Te viss bija iekārtots tā, lai mākslinieki varētu radoši strādāt un patīkami atpūsties. Riebiņu pils muižas zālē, kas atradās ēkas otrā stāva vidusdaļā, bija iekārtota darbnīca gleznotājiem. Visa šīs zāles siena, kas uz dārza pusi, bija no stikla. Darbojās liela bibliotēka un mūzikas salons. Kapela dienvidu gala torņa apakšstāvā. Uzturēšanās pilī māksliniekiem par brīvu.
Mākslinieki strādāt un atpūsties šurp brauca no Pēterburgas, Maskavas, Viļņas, Varšavas, Krakovas u. c. vietām. (Novadnieks, 2001, 9, 10).
Secinājumi
1. 19. gadsimts ne tikai Latgales arhitektūrā, bet arī visā Latvijas piļu arhitektūrā ienāca kā galvenā iezīme - historisms, kura pamatā tika izmantoti visu iepriekšējo gadsimtu stilu formas, kas tika pārveidotas, interpretētas jaunās arhitektoniskās izpausmēs.
2. Daugavpils rajona piļu arhitektūras attīstībā tolaik svarīgu lomu nospēlēja 1861. gadā dzimtbūšanas atcelšana, pēc kuras sāka strauji attīstīties rūpniecība, tirdzniecība, kas visādā veidā veicināja piļu celtniecību. Zīmīgs fakts, ka tieši šajā Daugavpils apkārtnē salīdzinoši ar citiem rajoniem ir visvairāk saglabājušās pils celtnes.
3. Krāslavas rajonā ir saglabājušās tikai nedaudzas historisma laika celtnes, jo vairākas no tām tikušas pilnībā sagrautas revolūciju un karadarbības rezultātos. Ir palikušas tikai drupas, kā histosirma laikmeta atbalsis.
4. Preiļu rajona piļu celtniecību un attīstību veicināja grāfu Borhu un Kerbedzu dzimtas pēcteču ietekme. Viņi ne tikai sekmēja jaunu stilu ieviešanu piļu arhitektūrā, bet arī mērķtiecīgi un visai daudzsološi attīstīja kultūras un mākslas dzīvi tā laika apkārtnē.
5. Latgalē kādreiz celtais un veidotais saglabājies mazāk, bet nav noliedzama tās muižu arhitektūras daudzveidība un savdabība.
…
19. gadsimta laikā Latgalē ar vietējām saknēm kopā saplūdušas tuvu un tālu kultūru vēsmas. Visuzskatāmāk šī mijiedarbe iemiesojusies būvmākslā, daudzu piļu apbūvē. Kā savdabīgas virsotnes, kas paceļas virs vispārējā fona, ir dievnami un muižas centri. Tieši muižas ilgu laiku veidojušas savu kārtību visā tuvākās apkārtnes dzīvē, bet pašas uzsūkušas laikmeta augstākās kultūrvērtības. Pārāk daudz vērtību neatgriezeniski pazudušas karos, revolūcijās un sociālo reformu gaitā. Noturīgākās un paliekošākās ir ēkas, bet arī tām liktenis nav bijis labvēlīgs. Ir saglabājušās muižas saimniecības ēkas, kungu nami un pat īstas pilis, kas joprojām rotā apkārtni un ir pietiekami dokumentētas, bet par citām ir skopāks vēsturiskais izziņas materiāls, bet vēl par citām – tikai nostāsti. Aplūkojot senus zīmējumus vai fotogrāfijas vienīgi iztēlē var uzburt nozudušās teiksmainiem pasaku tēliem līdzīgās, kā piemēram, Ilgas vecā pils, Līksnas, Veclašu un Pilskalna pils, bet lielāko daļu no vēl esošajām celtnēm turpina grauzt laika zobs un cilvēku nevērība. Pētījuma mērķis: Izpētīt Latgales piļu arhitektūras attīstību 19. gadsimtā. Pētījuma uzdevumi: 1) Izpētīt literatūru un internetresursus par pētāmo tēmu, 2) Iepazīties ar tā laika posma Latgales piļu arhitektūras īpatnībām un arhitektonisko stilu veidiem, 3) Izpētīt mūsdienu Latvijas karti, kādos Latgales rajonos saglabājušās pilis no historisma laika, 4) Izpētīt un apskatīt, kā dažādi tā laika notikumi (politiskie, sociālie) veicināja jaunu stilu ienākšanu piļu arhitektūrā.
Pielikumu nav.
- Eiropa 19.gadsimtā un 20.gadsimta sākumā
- Latgales piļu arhitektūra 19.gadsimtā
- Latvija Krievijas impērijas sastāvā. Latviešu nacionālās apziņas veidošanās 19.gadsimtā
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Baltijas jautājums 18.gadsimtā
Реферат для университета7
-
Livonijas valsts iekārta un tiesības 13. - 16.gadsimtā
Реферат для университета12
-
Nevalstiskās organizācijas (NVO) Talsu pusē kopš 19.gadsimta līdz mūsdienām
Реферат для университета17
-
Nacionālisms un nacionālā kustība Lietuvā 19.gadsimtā
Реферат для университета3
-
Fotogrāfijas ienākšana Latvijā 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā
Реферат для университета7